Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

At Eğitimi #1 – Atların Davranışları – Atlar nasıl öğrenir?

Atların öğrenme davranışı gibi karmaşık bir konuyu pratik olmadan anlatmak oldukça zor.

Temel konuların çoğu daha kolay anlaşılması için sadeleştirilmiştir. Atlar yetiştirme ile ilgili birden fazla eğitim metodu bulunmaktadır. Dolayısıyla, at yetiştirme ile ilgili konular bu dersle sınırlı değildir.

Atların antrenman veya serbest zamanlarda, istediğiniz davranışları yapabilmeleri için eğitimlerindeki kilit noktalar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 

  • Atların doğasına ve ihtiyaçlarına her zaman saygı duy
  • Dikkatlice alışma ve duyarsızlaştırma yoluyla korkuyu önleyin
  • Olumlu veya olumsuz karşılık verirken zamanlaması çok önemlidir
  • Antrenmanda küçük adımlarla ilerleyin ve atın olumlu tepkilerini güçlendirin;
  • Aynı anda çelişkili tepkiler vermeyin;

Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin, deneyimli at eğitmenleriyle çalışmaları daha iyi sonuçlar verecektir.

Eğitim Öğretim İlkeleri

Binlerce yıl boyunca atların yanında olan insanlar, at eğitiminde çok sayıda farklı yaklaşım geliştirmiştir. Dünyada, atları iş, spor veya serbest zamanlarındaki, her türlü şarta uyum sağlama sürecinde uygulanan birçok farklı yöntem vardır. Bazen, atların belirli bir şekilde davranmasını sağlamak için bir yöntem olarak güç kullanılır. Ancak sonuçların sürdürülebilir olması için, atın eğitiminde alıştırma ve duyarsızlaştırma gibi yerleşik ve insancıl eğitim tekniklerini kullanmak çok daha etkilidir.

Bir atı her geçen gün tanımak ve bir ayakkabı ya da trafik gibi durumlardan korkmamayı öğretmek genç bir atın eğitiminde en önemli hususlardan biridir. Bu nedenle, genç atların eğitiminde insanlar atın geleceği için büyük bir sorumluluk taşır; yaşamının ilk aylarında ve yıllarında öğrendiği dersler, yaşamı boyunca yeni veya zorlu durumlarla başa çıkmasını sağlar.

at eğitimi
Bir tayın, tırnakların alınmasından korkmamasını öğretmek, genç atlara düzenli tırnak bakımını kabul etmeyi öğretmenin ilk adımıdır.

Binicilerin Yapması Gerekenler

at ile iletişim
iletişim her şeydir.

Birçok insan, yaşamları boyunca çok az sayıda atla karşılaşır. Eğitmenler, biniciler, veterinerler veya nalbantlar gibi birçok at uzmanı, çeşitli eğitim seviyelerinde gündelik yaşantılarında çok sayıda yabancı atla başa çıkabilir.

İster atların eğitilmesiyle ilgili olsun, isterse çeşitli sebeplerle atlarla uğraşmak zorunda kalsanız da, atların nasıl öğrendiği ve onlarla en iyi nasıl iletişim kuracağınız konusunda temel bilgiler işinizi daha kolay ve güvenli hale getirebilir.

Atları zihinsel ve fiziksel sağlığına dikkat ederek bakımını yapmak, eğitmek ve binmek, genellikle bilinen bir binicilik ilkesidir. İlk olarak antik Yunanistan’da tarihçi ve filozof olan Xenophon tarafından kullanılmıştır.

Binicilik ilkeleri, bir atın uzun süreli eğitimine katılıp katılmadığınıza bakılmaksızın bir defaya mahsus kullanıyor olsanız bile her seferinde mutlaka uygulanmalıdır.

Atların Davranışları

at resimleri
İzlanda’da vahşi koşullarda yaşayan at sürüsü

Atların başarılı bir şekilde eğitilmesi ve yetiştirilmesi, atların doğal bir ortamda nasıl davrandığı ve atın bulunduğu ortamda yaptığı davranışını değiştirmeyi nasıl öğrenebileceği hakkında çok fazla tecrübe gerektirir. Aynı derecede önemli olan, bir atın belirli bir duruma verdiği tepkiyi yorumlama ve buna göre tepki verme ve eğitebilme yeteneğidir.

Atlar tehdit olarak algıladıkları her şeyden korkarlar. Genellikle yeni durumlara ve nesnelere ilk tepki olarak korkuyla yaklaşırlar. Atlar korktuğunda, çoğunlukla şahlanma, çifte atma ve dörtnala kaçma şeklinde tepki verebilir. Atların çevresinden gelebilecek muhtemel bir tehdidi ortadan kaldırmaya çalışırken, atın agresif davranışlar göstermesine sebep olabilirsiniz.yabani atlar

Her durumda da, korkudan dolayı kontrolsüz tepki gösteren atlar, binicisine ve etrafındaki insanlara çok tehlikeli olabilir.

Toplumsal yapıları, özellikle de bir sürüde yaşadıkları gerçeği, atlar arasında bazı duygusal tepkilerin geçişine neden olabilir. Örneğin, sürünün bir üyesi korktuğunda hızlıca koşmaya başlarsa, sürünün diğer üyeleri, “tehdidi” görmemiş olsalar bile, aynı tepkiyi verecekler; doğal bir ortamda, bu reaksiyon hayat kurtarıcı olabilir. Çiftlik ortamında ise, atların bu tür davranışları bütün bir grubu rahatsız edebilir.

Fakat sürü içerisinde sakinliğiyle bilinen bir at varsa, herkes koşarken onun sakin bir şekilde durması sürünün sakinleşmesini sağlayabilir.

meraklı atlar
İlk defa dev bir top gören atların meraklı bakışları

En azından, pek çok at yeni bir durum karşısında korkusunu yendiğinde, meraklı bir şekilde keşfetmeye çalışır. Bu davranışlar atın karakter ve mizacına da bağlıdır.

Korku ve merak gibi bazı özellikler atlar arasında büyük ölçüde farklılık gösterebilir ve atların bilinmeyen veya zorlu bir duruma nasıl tepki gösterdikleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu özellikler, atların genetiği, tecrübesi ve aldığı eğitimlerden etkilenir.

İlgilinizi Çekebilir