Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlı Sporlar: Horseball Nasıl Oynanır?

Horseball attan inmeden yerdeki topu alarak, savunma ve saldırı taktiklerini kullanarak sahanın her iki ucunda bulunan rakip kalelere gol atma amacı olan, 6’şar kişilik iki takım arasında oynanan bir oyundur.

Horseball Nedir?

Oyunun hızı ve gücü, oyuncuların oyun kurallarını tam anlamıyla hakim olmalarını ve oyunun her evresinde bu kurallara bağlı kalmalarını gerektirmektedir.
Her şeyden önce unutulmamalıdır ki, horseball oyununun temel taşı olan sportmenliktir, binici ve atların güvenliği her şeyden üstündür.

atlı spor horseball

Horseball maçında rol alan herkesin genel kuralları, spor kurallarını, müsabaka kurallarını ve bunlarla ilgili yapılan değişiklikleri, bu kuralların ruhunu ve önemini samimi olarak kabul etmesi beklenir. Bir UAHF etkinliğinde rol alacak kişiler kendi ulusal federasyonlarından ya da ulusal organizasyonlarından lisans almak ve müsabaka harçlarını yatırmak zorundadırlar.
Aşağıda açıklanan kuralar atlarla yapılan maçlar için geçerlidir.

Mevsim şartlarına göre kurallarda değişiklikler yapılabilir. Tüm ulusal komiteler UAHF tarafından değişikliklerden ve uygulama tarihlerinden yazılı olarak haberdar edileceklerdir.
Her ülke kendi içerisinde horseball’un gelişimini sağlamak amacıyla bu kurallara modifikasyonlar getirebilirler. Ancak bu değişiklikler UAHF’na yazılı olarak bildirilmiş olmalıdır.

Horseball Sahası Nasıl Olmalıdır?

  • Pist
  • Boyut

Saha aşağıdaki ölçülerde, dikdörtgen yapıda bir alandır:

Uzunluk: Maksimum: 75 m – Minimum: 60 m

Genişlik: Maksimum : 30 m – Minimum : 20 m

İdeal ölçüler: 65 X 25

Bundan sonraki bütün tanımlamalarda, ‘yan’ terimi sahanın uzun kenarını, ‘uç’ terimi de kısa kenarları belirtmede kullanılacaktır.

Yüzey: Düzlenmiş ve atların ayaklarını sağlam basması için yeterli güveliğine ve emniyet tedbirleri sağlanmış, kaymaya neden olmayacak bir yüzey olmalıdır.
Sahalar kapalı veyahut açık alanda olabilirler. Eğer saha açık alandaysa kötü havalarda oyun oynanabilecek kadar iyi drenajı yapılmalıdır.

Güvenli Alan: Sahanın her iki kenarı boyunca uzanan genişliği 3 ila 5 metre arasında olabilen, takım antrenörü ve seyislerin oturabileceği ve yedek oyuncuların beklediği bir alandır.

atlı spor horseball

Horseball’da açık sahalar önceliklidir. FIHB resmi müsabakaların kapalı mekânlarda yapılmasına izin verebilir. Güvenlik alanı için yeterli yer yoksa saha uzun kenarlarını tekmeliklerin oluşturduğu bir manej formunu alır. Bu durumda yedeklerin bekleme alanı sahaya kolay ve hızlı çıkabilecekleri, herhangi bir yer olarak yeniden düzenlenir.

Sınırlar: Sahanın uçları en az 1,6 m yüksekliğinde bariyerler kullanarak geçişe kapatılmalıdır. Sahanın her iki ucundaki bu bariyerler de güvenli bölgenin bitişini belirlemek için yanlardan gelen sınır çizgilerine kadar en az 1,2 metre yüksekliğinde olacak şekilde uzatılmalıdır. Her kalenin arkasında topun oyun alanın dışına çıkmasını engelleyecek ağ gerili olmalıdır. Bu ağ 4,5 m yüksekliğinde ve kalenin 5 metre sağ ve sol tarafında gerili olmalıdır. Yanlar ve güvenli alan arasındaki sınır çizgisi emniyetli bir şekilde işaretlenmiş ve tüm yan hattı boyunca geçilebilir olmalıdır.(Maçlarda görülebilen sahanın yanları boyunca kullanılabilen şişme yastıklar kastediliyor). Bu yükseltilmiş sınırlar topun oyun alanı dışına çıkmasını engellemeye yöneliktir.

Tüm sınırlar hem biniciler hem de atlar için tehlike arz etmeyecek metaryelden olmalıdır. Bariyerlerin kendileri oyun alanına dâhildir.

Saha İşaretleri: Sahanın her iki yan kenarını aşağıdaki yerleri belirtmek ve işaretlemek için uygun bayrak, koni ya da başka işaretleme malzemeleri ile işaretlenir.

⦁ Santra çizgisi
⦁ 5m,10m,15m penaltı hatları (her bir kale için ayrı ölçülmeli)
⦁ Santra çizgisinin sağında ve solunda yarımşar metrede santra(line out) işaretçileri olacaktır.

Kaleler: Sahanın her iki ucunun ortasına yerleştirilmiş iki kale bulunur.

Kaleler 1 metre çapında 6 cm kalınlığında materyalden yapılmış çemberlerdir. Kale çemberleri dikey bağlantı demirinin 2.5 metre ilerisinde takılıdırlar.(basket potası gibi sabitleme kaidesinden ileri uzatılmıştır.) Kale çemberine beyaz bir file takılmalı, geriye kalan parçalar da beyaza boyanmalıdır.

Kaleler duvara asılmış ya da yukardeki şelilde görüldüğü gibi 2,5 m gerideki bir bedene monte edilmiş olmalıdır. Kalelerin tabanı oyun alanını işgal etmemelidir.

Topun Özellikleri

Top parlak renkli, ‘size 4’ futbol topu ölçülerinde, 6 adet deri tutamağın takılı olduğu bir futbol topudur.

Kadın kategorisi için ölçü S.3 ya da S.4’tür; FIHB’nin uluslararası yarışmalarında ise S.4 top zorunludur. 1 ocak 2017 den itibaren ise N.3 bayan kategorisinde kullanılacak tek ölçü olmuştur.

⦁ Top numarası :N.4atlı spor horseball
⦁ Topun çevresi : 65 cm
⦁ Tutamakların uzunluğu : 31 cm +/-0,5 cm
⦁ Tutamakların eni : 18÷20 mm
⦁ Tek bir tutamağın birleşme
Noktaları arasındaki mesafe :20 cm
⦁ Tutamakların kalınlığı :6÷8 mm
⦁ Toplam ağırlık : 600÷700 g
NOT: Tutamakların uzunluğu bağlantı dikişlerin bittiği yerden itibaren ölçülür.

Horseball Kuralları Nedir?

Takımlar: Her takım yedekler dahil 6 at ve biniciden oluşur. Maç her iki takımdan 4’er oyuncu arasında olur. Takımlar 3 oyuncu ile de oynayabilir ancak bundan daha az sayıda oyuncu ile maç yapılamaz. Yedek oyuncular bir oyuncu değişikliği olana kadar ya güvenlik bölgesinde ya da belirlenen diğer yerde durmak zorundadırlar.

atlı spor horseball

Oyuncu Değişiklikleri: Oyuncu değişiklikleri sadece;
⦁ Oyundaki aralar sırasında (gol olduğunda ya da top oyun alanı dışına gittiğinde.)
⦁ Bir takım veya hakem tarafından istenilmiş olan mola sırasında yapılabilir.
Takımların sınırsız sayıda oyuncu değiştirme hakkı vardır.
Oyuna katılan oyuncu sahaya sadece kendi takımının yarı sahasından girebilir. Hiçbir şart altında sahada 4 oyuncudan fazlası aynı anda bulunamaz, aksi durumlar takım teknik fauldür ve penaltı cezası alır.

Takım Kaptanları: Her takımın renkli bir kol bandı ile kolayca tanınabilecek bir takım kaptanı bulunmalıdır. Kaptan takımın temsilcisidir. Takımını yönetir ve kontrol eder. Hakemle muhatap olabilecek tek kişidir. Kurallarla ve oyuna ilişkin temel durumlar ile ilgili olarak hakemle görüşmeye yetkilidir, ancak bunu yaparken hakeme karşı nezaketini korumak zorundadır.

Kaptan sahayı terk edecekse sahada kalan başka bir oyuncuya kol bandını vermelidir. Bu kişi kaptanın yetki ve sorumluluklarına kaptan oyuna dönene kadar sahip sayılır.

 

 

 

 

FIHB Spor Kuralları

Spor kuralları UHF tarafından yeniden gözden geçirilmiş ve onaylanmıştır.

İlgilinizi Çekebilir