Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

At ve İnsan Arasındaki Müthiş Benzerlik!

At ve insan iki ayrılmaz dost. Peki sadece bu kadar mı at ile insan arasındaki ilişki? Bir çok yönüyle atlarda aramızda bir benzerlik buluruz. Fakat bununla bitmiyor. At ile insan arasında müthiş bir benzerlik vardır.

Atların yürüme mekanizmalarını öğrenmek hatta atları daha iyi anlamak için, atın vücudunu insanınkiyle karşılaştırmalısınız. Atın bacaklarındaki hassaslık daha çabuk ortaya çıkar. Nedeni ise, onlar tek tırnak üzerinde yürürler, insanlar ise iki ayakları üzerinde yürürler. İnsanların bir ayağında, topuk, taban ve 5 parmak olduğunu düşünürsek atlar için tırnak neden bu kadar önemli daha iyi anlarız.

at ve insan anatomisi
at anatomisi
at ve insan anatomisi
Bir insanın vücuduyla bir atın vücudunun karşılaştırılması

 

at ve insan anatomisi
Atın Ön Ayağıyla,
İnsanın Kolunun Karşılaştırılması
at ve insan anatomisi
Atın Arka Ayağıyla,
İnsanın Ayağının Karşılaştırılması

Atları, insanlarla neden karşılaştırmalıyız?

Binicilik hissetmektir. Eğer bindiğiniz atın ne hissettiğini anlamıyorsanız maalesef yanlış şeyler yapma ihtimaliniz daha fazla. At anatomisi hakkında ne kadar bilginiz olursa atınıza da o kadar yumuşak binebilirsiniz. Bazen de binicilikte kendiniz ile atınızı kıyaslarsanız atınıza yaptırmaya çalıştığınız bazı şeylerin eziyet olduğunu anlayacaksınız.

Bir diğer sebebi ise atları iyi tanırsanız at sağlığı konusunda da biraz fikir yürütebilir, atınızı bazı konularda daha iyi anlayabilirsiniz. Hatta göreceksiniz ki bizlerin kullandığı bir çok ilaç birebir atlar için de kullanılmaktadır.

İlgilinizi Çekebilir