Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı

Dünya’da birçok ülkenin kolluğunda at, toplum destekli kolluk, atlı jandarma ve atlı polis olarak emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de Atlı Jandarma yeni bir kolluk felsefesi olarak ortaya çıkan, kolluk halk işbirliğine dayanan ve halkla ilişkilerin önemi üzerine kurulum Toplum Destekli Kolluk olarak kullanılmaktadır.

Neden Hala Atlar Asayişte Kullanılır?

atlı jandarma başvuru

Atın emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmasının temel mantığı insan ve makine arasında bir varlığa duyulan ihtiyaçtır. Bu kapsamda ulaşım vasıtalarının kullanımının çeşitli sebeplerle (sosyal, fiziksel vb.) uygun olmadığı durumlarda Atlı Jandarma kullanılır.

[ilgilikarti2 id=”4006″]

Hangi Asayiş Hizmetlerinde Atlar Kullanılabilir

Gösteri ve izinsiz yürüyüşlere müdahale etmek maksadıyla toplamsal olaylarda görevlendirildiği gibi çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal hayatın ve av-yaban hayatın korunması maksadıyla av sahaları, milli parklar, mesire yerleri vb. yerlerde önleyici zabıta hizmetlerinde görevlendirilir.

Ormanlarda yangına hassas bölgelerde piknik ve mesire yerinin kontrolü, av yapanların kontrolü ve denetimi ile girilmesi yasak olan alanlara girişleri engellemek maksadıyla devriye görevi icra edebileceği gibi motorlu ulaşım vasıtaları ile ulaşım imkanı olmayan veya kısıtlı olan ormanlık bölgeler ile mesire yerlerinde atlı Jandarma devriyesi ile emniyet-asayiş hizmetleri yürütülebilir.

Turizm sezonunda yerli ve yabancı turizmin olduğu bölgelerde emniyet ve asayiş sağlamakla görevlendirilir.

[ilgilikarti2 id=”2876″]

Türkiye’nin coğrafi ve iklim yapısının farklılık göstermesi, emniyet-asayiş hizmeterinde kullanılan iç güvenlik birliklerinin esnek bir yapıya kavuşturulmasını gerekli kılmaktadır.

Çevresel değerlerin hızlı gelişmesine paralel olarak ülke genelinde daha rahat av turizminin gelişmesi, doğal hayatın ve çevrenin korunması ve orman suçları ile mücadele görevlerinin önemini artırmaktadır.

Atların gece yolunu kaybetmemesi, üstün işitme ve hissetme kabiliyeti gibi özellikleri, orman suçları ve yaban hayatın korunmasına ilişkin suçlarla mücadele ve arazi arama/tarama faaliyetlerinde kullanılabileceği gibi dar sokaklardaki manevra, gerektiğinde merdiven dahil tırmanma, küçük çaplı engelleri (varil, barikat vb) aşabilme kaabiliyeti toplumsal olaylarda kullanılabilmesine imkan verir.

İlgilinizi Çekebilir