Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlı Jandarma Birlik Komutanlığı

Tarihin son Türk Atlı Birliklerinden Atlı Jandarma Komutanlığı görevine devam ediyor.

Atlı Jandarma Birlik Komutanlığı, tarihte Orta Asya’dan dünyanın dört bir tarafına yayılan Türklerin en önemli askeri gücü olan süvarilerin son temsilcileri aktif olarak halen göreve devam ediyor. Atlı Jandarma Birliği, at ve binici kültürünün devam ettirmenin yanı sıra emniyet ve asayişin sağlanması için yurdumuzun dört bir yanında çalışıyor.

Atlı Jandarma Birliklerinin Önemi

Atlı Jandarmalara tarihin yüklediği önemli bir görevi bulunmaktadır. Dede Korkut Destanında Bamsı Beyrek 16 yıl sonra zindandan kurtulup atına kavuştuğunda şu şekilde seslenir;

At demezem sana
Kardaş direm
Kardaşımdan ileri

Türkler, çadırda doğup at üstünde ölmüştür. At üstünde kıtalar aşmış, kendisine yeni toprakları yurt edinmiştir. Atlı askerler Selçuklu, Osmanlı Devleti döneminde ordunun en büyük kısmını oluşturuyordu. En son Kurtuluş Savaşında dahi atlı askerlerin önemi çok büyüktür. İşte Atlı Jandarma bu kültürü ve geleneği devam ettiren son kalelerden biridir.

Nasıl Atlı Jandarma Olunur?

Atlı Jandarma Birlik Komutanlığı başvuruları yılda bir defa, binici adaylarını bünyesinde çalışan başarılı subay ve astsubaylar arasından seçmektedir. Özel bir sınava ve mülakata tabii tutulan personeli zorlu bir eğitim süreci beklemektedir. Her türlü şartta göreve yapmak üzere temel binicilik, engel atlama, at sağlığı eğitimlerine tutulan binici adaylarından, 36 hafta sonrasında başarılı olanlar binicilik brövesi takmaya hak kazanır.

Atlı Jandarmanın Görevlerison atlı askerler

Atlı Jandarmalar yurdumuzun dört bir yanında emniyet ve asayiş hizmetlerini sağlamak için görev yapıyor.

  • Milli parklar ve doğal yaşam alanlarının korunması,
  • Tarihi eser kaçakçılığını önlemek için sit alanlarında,
  • Toplumsal olaylara müdahale etmek
  • Turizm bölgelerinde önleyici hizmet görevlerinde bulunmak üzere görev yapmaktadır.

Atlı Jandarmalar Nerede Görev Yapıyor?topkapı sarayı atlı askerler

Nevşehir’de Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezinde yetişen subay ve astsubaylar, Nevşehir, Antalya, İstanbul Şile, Topkapı Sarayı, Kocaeli, Van, Çanakale Şehitliği, Kilis, Muğla, İzmir, Aydın, Bolu, Samsun illerinde görev yapmaktadır.

İlgilinizi Çekebilir