Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Bir Atın Sizi Sevdiğini ve Size Güvendiğini Gösteren 8 İşaret

Atlar sosyal hayvanlardır ve genellikle başkalarıyla birlikte olmayı severler. Genellikle sahipleriyle yakın bir bağ kurarlar.

Birlikte biraz zaman geçirdikten sonra, atınız genellikle size sevgi gösterecektir. Bir atın sizi sevip sevmediğini anlamanın birçok yolu vardır.

İşte Bir Atın Sizi Sevdiğini ve Size Güvendiğini Gösteren 8 İşaret

  1. Sizi karşılamak için gelmesi

Eğer bir at sizi seviyorsa, geldiğinizi duyduğunda sizi karşılamak için yanınıza gelir. Mera çitlerine kadar koşabilirler ya da ahırın kapısında hevesle sizi bekleyebilirler.

Bir at sizi karşılamak için istek gösteriyorsa, aslında bu size sevgilerini göstermenin yolu budur. Sizi karşılamak için geldiklerinde sizinle vakit geçirmek için heyecan duyuyorlar demektir.

  1. Sizi görünce kişnemeye başlaması

Atlar, aşina oldukları insanları gördüklerinde genelde hafif kişneme sesleri çıkarırlar. Diğer atların veya insanların dikkatini çekmeye çalışırken de genellikle bir kişneme sesi çıkarırlar.

Atınız geldiğinizi duyduğunda kişnemeye başlıyorsa sizi göreceği için heyecan duyuyor demektir. Hafifçe kişneme, sizi önem verdiği biri olarak karşıladığını göstermenin bir yoludur.

  1. Başını Size Yaslaması

Bir at başını size yaslıyorsa, bu size güven duyduğunun işaretidir. Çevrenizde rahat hissediyor ve sizden hoşlanıyor demektir.

Bir at başını yasladığında, bağ kurmak ve sevgisini göstermek istiyordur. Yani sizinleyken mutlu olduğunu bilmenizi sağlıyor. Sarılmak gibi düşünebilirsiniz.

  1. Başı ile Dürtmesi

Dürtme başka şeyler anlamına gelse de, genellikle size karşı sevgi gösteren bir atın davranışıdır. Dürtme atlar açısından, size bir kucak veya öpücük vermekle eşdeğer olabilir.

Bir at sizi seviyorsa, genellikle dikkatinizi çekmek için sizi dürtecektir. Nazikçe dürtme hareketleri bir atın size olan sevgisini göstermesinin bir yolu olabilir. Dürtmelerine ek olarak üstünüzü, elinizi veya yüzünüzü yalayabilir de.

  1. Çevrenizde Rahat Davranıyor

Bir at çevrenizde rahat davranıyorsa, sizi seviyor ve size güveniyordur. Atınızın sizin yanınızda rahatladığını görüyorsanız, bu aslında onun sizinleyken güvende hissettiğini söylemenin bir yoludur.

Eğer bir at uzanırken ona binmenize izin veriyorsa, bu gerçek bir güven işaretidir. Atlar uzanırken savunmasızdır, bu yüzden eğer uzanırken sırtlarına binmenize izin veriyorlarsa size oldukça güven ve sevgi duyuyorlar demektir.

  1. Tımar sırasında karşılık veriyor

Tımar etmek atınızla bağ kurmanın en iyi yollarından biridir. Atınız eğer size karşılık veriyorsa, sizi arkadaş olarak görüyor demektir.

Atlar vahşi doğada sadece kendilerini iyi hissettirdiği için değil, aynı zamanda birbirlerine karşı sevgi göstermenin bir yolu olduğu için de birbirlerini tımar ederler. Birbirlerinin sırtını ve boynunu küçük küçük ısırırlar.

Atınız omzunuzu veya başınızı nazikçe ısırmaya kalkarsa, sizi tımar etmeye çalışıyordur. Bu hareket, sizden hoşlandıklarını gösterebilecekleri bir yoldur.

Ayrıca, at nasıl tımar edilir yazımıza da göz atabilirsiniz.

  1. Size Saygı Göstermesi

Atlarda saygı, güvenin bir işaretidir. Atınız sizi seviyor ve güveniyorsa, size saygı duyacaktır.

Size güvenen bir at sizi lideri olarak görecektir. Alanınıza ve emirlerinize saygı duyacaktır. Sizi seven bir at sizin yönlendirmelerinizi dikkate alacaktır, bu aynı zamanda bir saygı göstergesidir.

Bazı atlar sahiplerini etrafta takip bile edecektir. Bir at sizi takip ediyorsa, ona baktığınız için size güveniyordur. Bu, size saygı duyduklarını göstermenin bir yoludur.

  1. Yüzüne Doğru Nefes Alıyor

Bir at gelip yüzünüze doğru bir nefes alırsa, bu saygı ve güvenin nihai bir işaretidir. Atlar burun deliklerinden hafifçe hava üfleyerek birbirlerine sevgi gösterirler.

Bir at yüzünüze doğru nefes alıp verirse, sizi güvenilir bir arkadaş olarak görüyor demektir. Eğer atlar sizi ailenin bir parçası olarak görürlerse yüzünüze doğru nefes alacaklardır. Bu yöntem, atların sevdiklerine sevgi göstermenin en iyi yollarından biridir.

İlgilinizi Çekebilir