Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 13

Evcil atların davranışlarını anlamak için onların tabiattaki davranışlarını bilmemiz gerekir.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 14Atların dili yalnızca birkaç ses içermesine rağmen, çok değişken vücut sinyallerinden oluşur. Her at kendi dilini, kendi tecrübeleri üzerine inşa eder.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 15

At çok gelişmiş bir koklama duyusuna sahiptir. Doğada, bu duyu taze yiyecek ve su bulmak için vazgeçilmezdir ve düşmanının görülmeden ve duyulmadan önce varlığının hissedilmesini sağlar.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 16

Atınızı değerlendirirken, kendi tutum ve davranışlarınızın atınızı kötü yönde etkiliyor olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 17

Atların tat alma duygusu insanlarınkinden çok daha az gelişmiştir. Atlar her zaman yiyeceklerini yemeden önce, ne olduklarını anlamak için koklarlar.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 18

Öteki atlarla iletişim kurmada vücut dilini kullanmanın yanında, atlar ayrıca dokunma, işitme duyularını da kullanarak bilgi alışverişi ve ilişki kurma işini yaparlar.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 19

İnsanın görüş alanı dairesel olmasına karşın (dairesel göz merceği), atın görüş alanı (oval) çok daha geniş fakat daha az derindir.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 20

Atınıza iyi bir antrenör olacaksanız, güçlü ve zayıf yönlerinizin farkında olmalısınız.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 21

İyi eğitimli bir at, bir çalışmayı yapması istendiğinde otomatik olarak cevap verir.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 22

Bir at için ruhsal olarak huzurlu ve binicisine gönüllü bir eş olması için, ahır yönetim sisteminin mümkün olduğu kadar atın doğal yaşam tarzına uygun olması sağlanmalıdır.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 23

Atların güçlü içgüdüleri vardır ve bu eğitimde çalıştırmayı kolaylaştıran bir avantajdır. Bununla birlikte onlar çabuk adapte olabilir ve tecrübelerinden çok çabuk öğrenirler. Atlara hafif işaretlere karşı sakin hareket etmelerini öğretmek mümkündür ve tanıdık olmayan maddelere ve seslere karşı korkularını yenmeleri de çok kolaydır. Doğru terbiye verildiğinde at istekli ve cevap veren bir eğlence arkadaşı olabilir.

En Etkileyici 12 At Fotoğrafı 24

Atınızı insan gibi düşünmeyin. Atınızla bir ortaklık içinde çalışsanız da binicilik arkadaşınıza insani özellikleri yakıştırma hatasına düşmeyiniz.

İlgilinizi Çekebilir