Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de bunlar. Ancak at sütü ve faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı oldukça az. Halk arasında “kımız sütü” olarak bilinen at sütü, özellikle inek sütüne nazaran oldukça fazla faydası bulunmaktadır. İçinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde vücuda alınması gereken besinlerden biri. Peki, At Sütünün Faydaları Nelerdir?

At Sütü Tarihçesi

Daha çok kımız olarak tüketilen at sütünün tarihi çok eskilere dayanır. Kımız ise at sütünün mayalanması yani fermente edilmesi sonucu ekşi ayrana benzeyen bir içecektir. Hun Türklerine kadar uzanan tarihinde Asya Büyük Hun Devletinde kımız tüketilirdi. Anadolu Selçuklu Devleti de kımız içmeyi sürdürdüler. Erken Osmanlı Devleti zamanında önemli bir yeri olan kımız, özellikle Osman Bey zamanında içilirdi.

Ancak sonraki yüzyıllarda bazı Arap ilim adamlarının at eti ve kısrak sütünün mekruh olarak kabul etmesinden sonra önemini yitirmiştir. Türk tarihinde kımızın bu kadar içilmesinin sebebi ise vücuda olan faydasının bilinmesinden kaynaklıdır. Atalardan kalma bir ilaç olarak görülmüştür.

At Sütünün İçindeki Vitaminler Ve Mineraller

A, B2, B6, B12, C, E vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda anne sütüyle olan benzerliğinden dolayı içinde çeşitli yararlı bakteriler ve bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar da içeriyor.

At Sütünün Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

At sütü faydaları saymakla bitmez. En önemli faydaları ise şunlardır:

  • İrritabl bağırsak sendromu: Önemli bağırsak sendromu olarak bilinen bu rahatsızlık şiddetli ishal ve dışkıdan kan gelmesi durumu olarak biliniyor. Bu hastalık tedavi edilmediğinde kalınbağırsaklarda ciddi hasara neden olabiliyor. Uzman hekimler buna neden olan zararlı hücrelerin azalması için at sütünün etki edeceğini söylüyor.
  • Önemli bir cilt sorunu olan egzamanın tedavisinde doğal bir yöntem olarak kullanılır. Özellikle aloe vera ile birlikte etkisini gösterir.
  • İçinde barındıran antikor, albümin, globülin, doymamış yağ asitleri sayesinde bağışıklığı sürdürürken aynı zamanda yüksek anti bakteriyel içeriği sayesinde uzun ömürlüdür.
  • Laktoz intoleransı olan kişiler rahatlıkla tüketebilir. Aynı zamanda içindeki doğal şeker kandaki insülin seviyesini etkilemediği için şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir.
  • At sütü kansere sebep olan serbest radikallerin vücuttan atılmasında etkili olabilmektedir.

At sütünün en önemli faydaları bunlardır. Rahatlıkla tüketilebilir ve birçok faydalarından yararlanılabilir.At Sütünün Faydaları Nelerdir? 2

At Sütünün Diğer Faydaları

İçerdiği potasyum minerali sayesinde kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. At sütü aynı zamanda karaciğerde uyarıcı etkiye sebep olur ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği için astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının kendiliğinden iyileşmesine yardımcı olur. Kemiklerin korunması ve güçlenmesi, vücuttaki iltihapların atılmasında at sütü etki gösterir.

İslamiyet’te At Sütünün Yeri

İslamiyet’te at sütü haram mı veya helal mi sorusu oldukça merak konusu olmakla birlikte, bu konuda kuranda ve sünnette bir hüküm bulunmamaktadır. Hanefî mezhebine göre ve malikîlerin görüşüne göre at eti ve sütünün tüketilmesi tenzihen mekruh (helale yakın) olarak kabul edilir. Bunun dışında at eti ve sütünün haram olduğunu söyleyen alimler de olmuştur. Bunun sebebi o dönemlerde atın gerek savaşlarda gerekse sivil hayatta kullanılıyor olmasından kaynaklıdır.

At Sütünün Fiyatı Nedir?

At sütü oldukça değerli olan bir süt çeşididir. At sütü fiyat olarak kurumdan kuruma değişiyor. Fakat bilinen fiyatı litresi 150 liradan 250 liraya kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Kişiler kendi atlarından özel olarak at sütü satarak farklı fiyatlar verebilmektedir.

İlgilinizi Çekebilir