Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atınıza Ödül Veriyor Musunuz?

Birçoğumuz atlarımızı ve ponilerimizi eğitimde ya da sadece onları sevdiğimiz için bazı lezzetli atıştırmalıklarla ödüllendiriyoruz. Bir atın doğal gıdalarına benzeyen besinler, en sağlıklı ödüllerdir.

Ödül vermenin en güvenli yolu, öncelikle atınızın saygılı olduğundan, çifte atma veya ısırmaya eğilimli olmadığından emin olun. Çünkü atlara ödül vermenin asıl sebebi iyi davranışlarını desteklemektir.

Eğer atınız ısırıyorsa ve başka istenmeyen davranışları varsa, atınıza ödül verme riskinin çok fazla olduğunu ve atı tehlikeye sokabileceğini unutmayın. Çünkü atınız bu sefer yaptığı davranışın doğru olduğunu düşünerek istemediğiniz davranışlarını tekrarlayabilir.

Özellikle atı ödüllendirirken mutlaka tedbirli davranın. At ısırıkları can yakar. Özellikle küçük çocuklar bir atı eliyle beslemeye çalışırken at ısırabilir, kıyafetlerinizi yırtılabilir ve atınız sabırsızlıkla sizi yemlerin içine devirebilir.

Atınız için güvenli ve sağlıklı ödüller şunlar olabilir;

 • Kuru üzüm
 • Şeker küpleri
 • Çekirdeği çıkarılmış hurma
 • Karpuz
 • Elma parçaları
 • Havuç parçaları
 • Ayçiçeği tohumları (kabuklu veya kabuksuz)
 • Nane
 • Normal tahıl porsiyonları veya konsantreleri

Atların da farklı damak tatları olduğunu göreceksiniz. Bazıları nane şekeri veya şeker küplerini sevebilir ve bazıları ise havuç veya karpuz tercih edebilir.

Sık sık cebinizde ikramlar taşırsanız veya ellerinizden beslerseniz atınıza kötü bir alışkanlık kazandırabilirsiniz. Tüm ceplerinizde veya parmaklarınızda yem olduğunu zannedebilir ve kıyafetlerinizi veya parmaklarınızı ısırabilir. İkram almak için sizi iten bir at tehlikeli olabilir. Açgözlü bir at tarafından ısırılmak veya giysilerinizin yırtılması oldukça yüksek ihtimaldir. Ödül yemlerini vermenin en güvenli yolu, onları bir kovaya veya besleme kabına koymaktır.

Bazı yemler boğulma tehlikesi oluşturabilir. Elmaların ve havuçların kesilmiş parçalar halinde verilmesi en güvenlisidir. Nane şekeri gibi sert gıdalardan çok az miktarda vermeye dikkat edin. Açgözlü bir at, yemi tamamen çiğnemeyebilir ve direkt mideye indirebilir. Yiyecekler daha sonra atın boğazına takılabilir ve boğulmasına neden olabilir.

“Arabian Exodus” kitabının yazarı Margaret Greely, Bedouin geleneğinde atları bütün hurmalar ile beslenebileceğini anlatıyor. Ancak öncesinde mutlaka çekirdeğini çıkartın. Belki birkaç hurma çekirdeğini yutmak bir soruna neden olmayabilir, fakat bu riske girmeyed değmez. Hangi meyve olursa olsun mutlaka meyvenin çekirdeğini çıkarmanız gerekmektedir.

Bazı besinleri ise asla atınıza ödül olarak vermeyin:

 • Taze kesilmiş ot veya bahçe çalıları.
 • Lahana ailesinden herhangi bir şey; brokoli, lahana yaprakları, kara lahana veya karnabahar gibi.
 • Patates
 • Domates
 • Palamut (meşe)
 • Çikolata, eğer yarışıyorsanız madde testlerinde pozitif sonuçlara neden olabilir.

Tanımadığınız bir ata ödül vermeyin. At, bazı yiyeceklere tepki verecek tıbbi bir rahatsızlığa sahip olabilir. Yiyecek ambalajlarını atın ulaşamayacağı bir yere atın. Yapışkan ve nane şekeri kokulu bir torbayı yutabilirler ve bu, ölümcül olabilecek bir tıkanıklığa neden olabilir.

Atlar şaşırtıcı derecede garip yiyecekler yiyebilirler- biftekli sandviçten dondurmaya kadar. Tarihsel olarak, atlara hayatta kalmaları için bazı garip şeyler verilmiştir – örneğin balık gibi. Ancak atlar, sindirim sistemleri ot veya yumuşak bitki maddelerini sindirmeye yönelik gelişmiş, otçul hayvanlardır. Bazı atlar bu şeyleri belirgin bir hastalık etkisi olmadan yiyebilse de, doğal gıdalarına benzer yapıda olan ödül yemlerine bağlı kalmak her zaman daha iyidir. Atların yememesi gereken yiyecekler hakkında bilgi edinin.

İlgilinizi Çekebilir