Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Bold Pilot: Türkiye’nin En Hızlı Yarış Atı

Gazi koşusu rekoru kırılamayan efsane at bold pilot, yarış severlerin sevgilisi olmayı başarmıştır. Elde ettiği birincilikler kadar sıra dışı duruşuyla da gönülleri fetheden Bold Pilot, safkan bir İngiliz tayıdır.

 • Persian Bold ve Rosa Palumba’nın yavrusu olan tay
 • 21 Nisan 1993 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Bold Pilot Hayatı

İlk yarışına 1995 yılında Asuvan koşusu ile start veren tay, son 200 metrede attığı sprint ile birinci olmayı başarmıştır. Yağmurlu havaları hiç sevmeyen Pilot, startingbox girişlerinde her zaman huzursuzluk çıkarır ve kimi zaman hem kendini hem de jokeyini tehlikeye sokardı.

Özellikle koşusunu seyretmek için alana gelen izleyiciler, tayın sakatlanmaması için birbirlerini susturarak starta giriş sürecinin sorunsuz olması için çaba sarf ederdi. Başarılı kariyer hayatının özellikle ilk dönmelerinde huzursuzluğu elden bırakmayan Bold, zaman içinde kendini frenlemeyi başarmıştır.

 • Çaldıran Koşusu ve
 • Sakarya Koşusunu peş peşe kazanan Bold Pilot
 • 1995 yılını baş tay olarak kapatmayı başarır.
  Gazi Koşusu 2020 - Gazi Koşusu Kazanan Atlar
  Pistlerin En Hızlı Yarış Atları

Bold Pilot gazi koşusu rekoru; 2.26.22’dir. Kırılamayan bir rekorun sahibi olan İngiliz tayı, bu başarıyı bugün hala elinde tutmaktadır. 3 yaşında efsane bir koşu sergileyen tay aynı yıl çıktığı 9 koşunun 8’ini birincilikle bitirmiştir. Sayısız şampiyonluğu olan safkan katıldığı 30 yarışın;

 • 21’ini 1.
 • 4’ünü 2.
 • 2’sini 3.
 • 2’sini 4. ve
 • 1’ini 6. tamamlamıştır.

Jokey Halis Karataş’ın hayatında önemli bir yere sahip olan Bold Pilot, rekorları bir bir kırarak şampiyonlukları göğüslemeyi başarmıştır. Sahibi Özdemir Atman tarafından çok sevilen ve öldüğüne güne kadar el üstünde tutulan safkan, 1996 yılında gerçekleştirilen Enternasyonel Boğaziçi Koşusu’nda izleyicileri büyülemeyi başarmıştır. 2003 yılında hayatına aygır olarak devam eden safkan, 11 şampiyon yavru çıkarmıştır.

bold pilot gazi koşusu rekorunu elinde bulunduran hayatı filmlere konu olan efsane yarış atı

Gazi Koşusunda Jübile Yapan Bold Pilot

15 sene boyunca harada tutulan Bold, Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Gazi Koşusu’nda jübile yapmıştır. Piste çıkarak yarış severleri selamlayan Pilot, binlerce kişinin ayakta alkışladığı anları adına yaraşır bir asaletle karşılamıştır.

 • 16 Ağustos 1998 tarihinde düzenlenen Başbakanlık koşusunda pistlere şampiyon olarak veda eden tay,
 • 30 Nisan 2015 tarihinde tam 22 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Pistlerden Beyaz Perdeye: Bold Pilot Filmi

Başarılı jokey Halis Karataş ve canından çok sevdiği efsane safkan tayın hayatını konu alan Bold Pilot filmi, 2018 yılı Aralık ayında vizyona girmiştir. Uzun yıllar bakımını üstlendiği atın aynı zamanda koşucusu olan Karataş, bir yarış atından efsane bir star yaratmayı başarmıştır. Türkiye’nin en ünlü atı olarak tarihe geçen Bold Pilot, sahip olduğu farklı ruhla yenilikleri denemekten de kaçınmazdı.

[ilgilikarti2 id=”2389″]

Katıldığı koşularda hipodromu dolduran izleyiciler, çoğu zaman sadece onu görmek için yarışlara adeta akın ederdi. Sahibi olan Özdemir Atman’ın kızıyla büyük ve tutkulu bir aşk yaşayan ve onunla evlenen Halis Karataş, meme kanseri nedeniyle kaybettiği eşi anısına Gazi yarışına son kez katılmış ve kupayı kaldırmayı başarmıştır.

Bizim İçin Şampiyon

Şampiyon ve efsane yarış atı Bold Pilot’un hayatını konu alan film “Bizim İçin Şampiyon” dram ve biyografi türünün en başarılı örnekleri arasında sayılabilir. Beyazperdeye girdiği andan itibaren geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenen film, Halis Karataş ve Begüm Atman arasındaki aşka da sahne olur. Sinemada kaçıranlar bold pilot izle seçeneği eşliğinde filmi online olarak seyredebilirler. Ahmet Katıksız’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin başrolleri arasında; Fikret Kuşkan, Farah Zeynep Abdullah ve Ekin Koç sayılabilir.

İlgilinizi Çekebilir