Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Pistlerin En Hızlı Yarış Atları

Türkiye at yarışı tarihi 1860’larda İzmir’de yapılan yarışlarla başladı. At yarışları bir spor dalı olarak günümüze kadar geldi. İlk yarışlardan bu yana pistlerde onlarca at boy gösterdi. Ancak bunlardan altın nal unvanına layık olan pek azı efsaneleşti. Bu efsane atlardan bazıları Türk yarış tarihinin en hızlı yarış atları olarak bilinirken küçük bir kısım saf kan soya sahip olmasıyla ünlüdür.

Efsane At Byerley Türk

Byerley Türk bir İngiliz atıdır. Cesareti ve hızı ile ün kazandı. Doğumundan sonraki 10 yıl savaş atı olarak kullanıldı. Osmanlı zabiti tarafından sahiplenilen at II. Viyana Kuşatmasını gördü. Burada Yüzbaşı Robert Byerley tarafından İngiltere’ye götürüldü. Yeni bir sahibe kavuşan Byerley Türk İngiltere kralı III. William’ın İrlanda seferine iştirak etti. 1690’da Kuzey İrlanda’da gerçekleşen Kraliyet koşusunda ilk performansını sergiledi. Bu yarışı kazanarak dikkatleri üzerine çekti. Çok sayıda başarı elde eden Byerley Türk İngiliz ırkının üç temel aygırından biri oldu.

[ilgilikarti2 id=”3885″]

En Büyük İki Efsane: Baba Kuruş ve Baba Sa’d

Baba Kuruş ve Baba Sa’d isimli bu iki at aslında hiç koşmadı. Ancak bu iki atın soyundan olan atlar pek çok başarı elde etti. Ulu önder Atatürk zamanında saf kan Arap atı yetiştirebilmek için komisyon oluşturuldu. Komisyon 1932’de Baba Kuruş ve Baba Sa’d adlı bu iki atı 24.000 Fransız frangı ödeyerek satın aldı. Baba Kuruş Şam’dan, Baba Sa’d ise Bağdat’tan getirildi. Geldikleri günden bu yana bu atların nesilleri pistlerde iz bırakmaya devam ediyor. Baba Sa’d nesli olan ünlü atlar: Kafkaslı, Caş, İlbatur, Özgün, Ayabakan. Baba Kuruş neslinden gelenler: Sergen, Atom Karınca, Hürbatur, Tamer’in Oğlu, Bozdoğan, Beyzade.Pistlerin En Hızlı Yarış Atları 2

  At Satın Alma Rehberi - Satılık Atlar

I Sezgin

Sahibi Basri Karabucak olan I Sezgin Arap soyundan gelmedir. 1955’te ilk koşusunu kazandı ve yıllarca şampiyonluğu elden bırakmadı. Yıllar içerisinde sahibine milyarlarca lira kazandırdı. Ziraat Vekaleti Kupasını 3 defa arka arkaya kazandı. 1962 yılında pistlere veda etti.

Karayel

1972 ve 1974 yılları arasında 3 sezon yarıştı. Bir İngiliz atı olan Karayel kısa yarış yaşamında 18 koşuya katıldı ve hepsini kazandı. Daha sonra ise pek çok şampiyonun ebeveyni oldu.

Burada adı geçmeyen Nadas, Cartegena, Yavuzhan, Bold Pilot, Grand Ekinoks, Kafkaslı, Rüzgarın Kızı, İslambol, Odin, Blow Up, Mandrake gibi pek çok şampiyonluğu elde eden, başarı üstüne başarı getiren atlar da efsaneler arasında yerini aldı.

  Dünyanın En Hızlı 9 Atı

İlgilinizi Çekebilir