Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Haflinger Atı ve Özellikleri

Haflinger Atı, dayanıklı, güçlü ve kompakt yapılıdır. Hem çocuklar hem de yetişkinler arasında oldukça popüler bir attır. Bu küçük atlar atletik ve çok yeteneklidir – dresaj, engel atlama, patika gezme, araba çekme ve daha fazlasında başarılıdırlar. Haflingerlar genellikle insanlara karşı çok arkadaş canlısıdır ve diğer binicilik atlarından daha kısa olsalar da oldukça güçlüdürler.

Haflinger atı, çok yetenekli ve dost canlısıdır. Sahibinin ve bu ata binen herkesin kalbini hemen kazanır. Haflinger atları eskiden oldukça önemli işlerde kullanılmış ve günümüze kadar önemi devam etmiştir.

Az yemle yetinen kanaatkar bir ırktır. Zengin meraları sevmez. Otların seyrek olduğu meraları sever. Kaba yemler bu ırkın metabolizmasına uygundur ve kaba yemleri daha çok severek yerler. Kondisyonu muhafaza etmek için fazla miktarda kesif yeme gereksinim göstermezler. (Yılda bir ton arpa veya yulaf yeterlidir)

Haftalıklara karşı çok dayanıklıdır. Sancılar çok nadir görülür. Ayak ve tırnak rahatsızlıklarına rastlanmaz. Veteriner hekim ve ilaç masrafları yok denecek kadar azdır. “Avustralya’da sadece Haflinger atı yetiştirilseydi veteriner hekimler işsiz kalırdı” cümlesi bir atasözü haline gelmiştir.

Döl verimleri yüksektir. Kısraklar genellikle ilk östrüs periyodunda gebe kalırlar. Kısraklarda gebelik oranı %68-75 arasında değişir. Doğum oranı ise %95’tir. Kısrakların annelik iç güdüsü çok iyidir. Sütleri boldur ve taylarını çok iyi büyütürler.

Haflinger atı dört yaşında gelişimini tamamlar. Kısraklarda ilk tohumlama yaşı ile aygırların tohumlamada ilk kulanma yaşı dörttür.

Haflinger Atlarına Genel Bakış

AĞIRLIK: 363 ila 590 kilogram
YÜKSEKLİK: 13.2 ila 15 el (ele gelince yaklaşık olarak 127 cm)
VÜCUT TİPİ: Sağlam toynakları ve bacakları ile kısa ve tıknaz yapılı
EN İYİ KULLANIM ALANLARI: Araba çekme, patika biniciliği ve dresaj dahil olmak üzere birçok disiplin

Karacabey harasında doğup büyüyen Haflinger aygırların ortalama canlı ağırlığı 440 kg, kısrakların ise 433 kg’dır.  Aygırlarda cidago yüksekliği 138, göğüs çevresi 173 ve ön incik çevresi 173 ve ön incik çevresi 20 cm olarak;  kısraklarda cidago 135, göğüs çevresi 172 ve ön incik çevresi 19 cm olarak tespit edilmiştir.

Tarihçesi

Haflinger, günümüzde İtalya ile Avusturya arasında uzanan Tirol Dağları’ndan gelmektedir. Ortaçağ’da, binici ve yük taşıyan atlar bu dağlara ulaşmak için dar patikalarda geziniyordu. Bu, çevik, sağlam adımlı ve güçlü dağ atları gerektiren zorlu bir görevdi.

1874’te Folie adında bir tay doğdu. Folie, yarı Arap bir aygırın ve bu dağ kısraklarından birinin oğluydu. Folie, tüm safkan Haflingerlar için temel aygır oldu. Irk, o zamanlar Avusturya toprakları olan Hafling adlı bir köyden ismini aldı.

1958’de Haflingerlar, Amerika’ya ithal edildi ve burada hem biniciler hem de sürücüler(atlı arabalar) arasında hızla popüler hale geldi.

Haflinger Atının Ülkemize Gelişi

Haflinger atı ülkemize 1961 yılında ilk defa Avusturya’dan getirilmiştir. Uzun süreler haflinger ırkının melezleme çalışması Karacabey Harasında yapılmıştır. Geldiği ilk dönem içerisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş ve üretimi oluşmuştur.

Haflinger Atının Özellikleri

Haflinge atı genel morfolojik yapısıyla diğer türden atların arasından ayırt etmek oldukça kolaydır. Baş kısa ve küçüktür. Alın geniştir. Gözleri gayet canlı ve iri yapıdadır. Kulakları kısa ve oldukça hareketlidir. Burun delikleri geniş ve perçemleri uzundur. Boynu kalın, kuvvetli ve kısadır. Yelesi uzun ve oldukça boldur. haflinger atı özellikleri

Haflinger’ın birçok benzersiz özelliği vardır. Sağlamlığı ve kompakt yapısı ile birçok avantaj sunmasıyla bilinir. Tek bir Haflinger yetişkinleri taşıyabilir ve birçok disiplinde yarışabilir, ancak aynı at çocukları taşımak için de uygun boyuttadır.

Bu önemli türden olan atın göğüs kısmı geniş ve derin yapıya sahiptir. Bel ve sırt bölgesi de gayet geniştir. Beden yapısı uzundur. Sağrı bölgesinde bulunan kaslar çok gelişmiştir. Kuyrukları uzun ve tüyleri sık olmaktadır. Bacakları kuvvetli ve kaslı yapıdadır.

Haflingerlar, insan odaklı ve sakin bir yapıya sahip olmasıyla bilinirler. Sessiz ve kibar bir doğa, resmi denetimlerde kontrol edilen bir ırk standardı haline gelmiştir.

Bu özellikleri sayesinde Haflingerlar mizaçları ve çok yönlülükleri nedeniyle ideal aile atlarıdır.

Haflinger Atlarının Boyu

Haflingerlar, ortalama olarak 137 ila 152 cm. arasında değişen cidago yüksekliği ile kompakt atlardır. Küçük olsalar da sağlam ve güçlüdürler. Bu atlardan bazıları sadece pony boyutunda olsalar bile, yetişkinleri kolayca taşıyabilirler.

Bir Haflinger küçük attır. Belki minik, ufak görünürler ama atın tüm karakterine sahiptirler ve Pony değildirler.

Renkler ve İşaretler

Bu ırk, genellikle altın kestane ya da kızıl kestane donu ve krem veya beyaz renkli yele ve kuyruğu ile bilinir. Ayrıca birçok Haflinger’ın bacaklarının alt kısımlarında ve yüzlerinde beyaz noktalar bulunur.

İlkime Karşı Uyumları

Haflinger at ırkı pek çok iklime ve ortama normal şekilde uyumlarını sağlayabilmektedir. Gayet iyi huylu bir at türüdür. Gayet iyi ve sağlam bir kondisyona sahiptir. Pek çok işe adapte olabilir. Ayrıca Haflinger at ırkı pek çok hastalıklara karşı da gayet dayanıklılık gösterir.

Kullanım Alanları

II. Dünya Savaşı sırasında, Haflinger kısa ve tıknaz olması için yetiştirildi, ancak o zamandan beri ıslah çalışmaları hem binilebilen hem de araba çekebilen çok yönlü atlar geliştirmeye odaklandı ve bu da günümüzde yaygın olan modern ırk özelliklerini yansıtıyor.

Çok yönlülüğü sayesinde Haflinger birçok farklı aktivitede başarılı bir şekilde yer alır. Popüler bir dresaj, atlama ve western gösteri atıdır. Engel atlama veya yük taşımak için hizmet verecek kadar güçlü ve sağlamdır. Ayrıca keyifli sürüşlerde, dayanıklılık yarışlarında ve patika biniciliğinde de başarılıdır. Yumuşak başlı yapısı ve insanları seven kişiliği, onu hipoterapi binicilik programları için de ideal hale getirir.

Bu atlar geçmişte posta atları olarak kullanılmıştır. Bu atlar hava şartlarına bakmaksızın her yolda ilerleyerek posta görevlerini yerine getiriyorlardı. Ayrıca savaşlarda dahi kullanılmış olan bu atlar. Ağır yük taşımakta ve araba çekme gibi konularda dayanıklı ve güçlü bir at türüdür.

Haflinger Atlarının Beslenmesi

Çoğu Haflinger kolay beslenen atlardır, bu nedenle onları sağlıklı tutmanın anahtarı dikkatlice seçilmiş ve kontrollü bir beslenmedir. Bu atların çoğunun az miktarda veya hiç tahıla ihtiyacı yoktur, ancak bir Haflinger’ın iş yükü tahıl gerektiriyorsa, düşük şekerli ve düşük nişastalı bir seçenek seçmek önemlidir. Ayrıca Haflingerlar az miktarda saman ihtiyacı duyarlar, bu nedenle samanlığı yavaşlatıcı bir yemlikte tutmak porsiyonların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

Haflingerlar çimi severken, birçoğunun zengin şekerlerinin tadını çıkarmasına izin verilmemelidir. Birçok Haflinger, özellikle metabolik sorunları veya geçmişte laminit vakası varsa, otlakta otlarken takması gereken bir otlama ağızlığına ihtiyaç duyar.

Sağlık ve Davranış Sorunları

Haflingerlar insanlara karşı genellikle cana yakın olsalar ve nispeten sakin bir mizaçları olsa da, bazıları binicilerini test etmeleri ve biraz inatçı bir tavır geliştirmeleriyle bilinir. Bu atlar çok güçlü oldukları için, kendi fikirlerini uygulamak için bu gücü kullanmaya karar verirlerse, acemi binicileri zorlayabilirler. Profesyonel eğitim ve istikrarlı kullanım bunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Haflingerlar genellikle sağlıklı atlardır, ancak cins bazı potansiyel sağlık sorunlarına eğilimlidir:

Laminitis: Bu ağrılı tırnak hastalığı, tabut kemiğinin dönmesine ve çökmesine, toynak duvarından ayrılmasına neden olabilir. Genellikle atların çok fazla taze ot veya çok fazla zengin tahıl yemesiyle ortaya çıkar. Equine Metabolik Sendromu (EMS): Bu durum, atın obez olmasına, insüline karşı direnç geliştirmesine ve laminit olma riskini artırmasına neden olabilir. EMS hastası atların sağlıklı kalabilmeleri için dikkatli bakıma ihtiyaçları vardır.

Bakım

Haflinger atı orta düzeyde tımar gerektirir. Kalın ve uzun yele, alın kılı ve kuyruğu özellikle çamurlu kışlar ve baharlar boyunca ekstra tımar ve bakım gerektirebilir. Yelesinde ve kuyruğunda kalıcı çözüm, sprey ve yele ve kuyruk tarağı ile düzenli olarak düğümleri açmak tüy kırılmasını önlemeye yardımcı olur.

Haflingerlar dayanıklı, sağlıklı tırnaklara sahip olmakla bilinirler, ancak sahiplerinin atlarının tırnaklarını düzenli olarak temizlemeleri, yolculuklardan önce ve sonra da dahil olmak üzere önemlidir. Haflinger ayrıca, tüylerinin doğal altın rengi parlaklığını ortaya çıkarmak için  düzenli tımar ve bakım yapılmalıdır.

Şampiyon ve Ünlü Haflinger Atları

249 Folie, 1874’te doğan bir aygır, belki de en ünlü Haflinger’dır. Folie, temel aygır olarak bilinir ve tüm modern Haflingerlar kendisine kadar uzanan kan hatlarına sahiptir. 2003 doğumlu Prometea isimli tay ise bir klonlama işleminin sonucudur. İtalyan bilimciler tarafından klonlanan tay, dünyada doğan ilk klonlanmış at olma ünvanına sahiptir.

Sizin İçin Haflinger Atı Uygun mu?

Haflingerlar birçok kişi için harika bir seçim olabilir. Küçük yapıları, daha büyük atlara göre binmek ve inmek için daha kolaydır ve bu atların çoğunun hem binilebilir hem de sürülebilir olması da harika bir avantajdır. Haflingerlar sakin ve dengeli olma eğilimindedir, bu da onları yeni başlayanlar veya kendine güven kazandırmak isteyen biniciler için pratik bir seçenek haline getirir. Irkın çok yönlülüğü, birçok farklı disiplinle ilgileniyorsanız veya çocuğunuz veya arkadaşınızla paylaşabileceğiniz bir at arıyorsanız da idealdir.

Haflingerlar kolay bakılan atlar olduğundan, yem masraflarından tasarruf etmeyi bekleyebilirsiniz. Atınızın ot alımını sınırlamaya ve atınız için iyi çalışan bir beslenme programı geliştirmeye hazır olduğunuz sürece, bu atlar ahırınızda harika bir ikinci at dahi olabilir.

Nasıl Satın Alınır?

Haflingerlar popüler atlardır ve iyi eğitimli, iyi yetiştirilmiş bir atın 5.000 dolar veya daha fazlaya satılması yaygındır. Yarışmalarda yer alan gösteri atları 10.000, 20.000 dolar veya daha fazla olabilir, ancak fiyatlar ülke içindeki konumunuza göre de değişebilir.

Eğer bir Haflinger satın almak istiyorsanız, saygın bir yetiştirici veya eğitim programı aramanız en iyisidir. Haflingerlar genellikle sağlıklı atlardır. Ancak yeni atınızın sahip olabileceği herhangi bir önemli sağlık sorununun farkında olmak için güvenilir bir veteriner ve yetenekli bir antrenör ile satın alma muayenesi yapın.

Bir atı satın almayı düşünüyorsanız, sizin için uygun olduğundan emin olmak için geçmişi, eğitimi ve mizaçı hakkında bolca soru sorun.

İlgilinizi Çekebilir