Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Türkmen Atı: Ahal Teke

Benzersiz görünümü ve tüm özellikleriyle Akhal Teke atı

Ahal Teke atı son zamanlarda insanların “dünyanın en güzel atı” olarak bahsettiği bir Türkmen atıdır. Ahal teke atının anavatanı Türkmenistan’dır. Elbette güzellik görecelidir -ve bu başlığın sizin için doğru olup olmadığı Ahal Teke atlarına hayran olup olmadığınıza bağlıdır.

“Çölün hediyesi” olan bu at dayanıklılık ve hız için geliştirilmiştir. Bazı biniciler bu ırkı işe yaramaz buluyor ve iyi bir binicilik atının standartlarını karşılamadığını düşünüyorlar. Diğerleri ise onları at dünyasının sanat eseri olarak kabul ediyor; çünkü görünüşü ve adımlarıyla çok ağırbaşlı ve zariflerdir. Sizin düşünceniz ne olursa olsun, Ahal Teke, dünyanın en eşsiz ve etkileyici at ırkları arasındadır ve popülaritesi giderek artmaktadır. Çok yakın zamana kadar, ana vatanı olan Türkmenistan dışında bilinmiyorlardı. Ancak şimdi, dünya çapında tahmini 3.500 Ahal Teke atı var, Kuzey Amerika’da bile yüzlerce bu türden at bulunuyor.

Ahal Teke Atlarının Tarihi ve Kökeni

Ahal Teke atları, muhtemelen daha çok bilinen sıcakkanlı bir ırk olan Arap atları ile aynı ortak atalardan gelen eski bir ırk. Türkmenistan’ın çoğunu kapsayan Kara Kum çölünde, bu atların az su ve yiyecek kaynaklarının yanı sıra aşırı sıcağa ve soğuğa tahammül etmek zorunda kaldığı biliniyor. Ahal Teke atları, hayatta kalabilmek için göçebe insanlarla birlikte yaşadılar.

Türkmenistan’ın 1880’lerin sonlarında katıldığı Rusya’da Ahal Teke atlarının ilk resmi üretim çiftlikleri kuruldu. Irkı iyileştirmek amacıyla Safkan İngiliz atlarıyla çiftleştirilerek güçlendirilmeye çalışıldı ama bu çaba başarısız oldu.

Bu atlara (ve genel olarak atçılığa) olan ilgi, Sovyet Rusya’nın ilk günlerinde olan kargaşa ortamında azaldı ve sayıları giderek azaldı. Fakat, son on yılda serbest piyasa ortamıyla, ülkede daha fazla Ahal Teke satın alınıyor ve yetiştiriliyor.

Irk adını hem yetiştiği yer, hem de yetiştiricilerinden almaktadır. Ahal, Kopet Dağları’nda bir vahadır; atları yetiştiren Türkmen savaşçıları nedeniyle de bu ata Ahal Teke denildi. Irka en yakın akrabaları Massaget, Parthian, Nisean ve Turkmene olarak biliniyor.

Türkmen Ahal Teke Atı Özellikleri

Dünyanın En Güzel Atı: Ahal Teke Atının 7 Az Bilinen Özelliği

Vücut Yapısı ve Dış Görünümü

Ahal-Teke belirgin bir şekilde ince kemikli ve düz kaslıdır. Vücudu – ince karnı ve keskin göğsüyle – genellikle tazı ya da çitayla karşılaştırılır. Bazılarının geyik burunlu gibi görünmesine rağmen yüz profili düz veya hafif dışbükeydir. Neredeyse düşük veya badem şeklinde gözlere sahip olabilir. Uzun, ince kulakları, uzun sırtı, eğimli omuzları, düz bir krupesi ve diğer birçok ırkla kıyaslandığında uzun ve yüksek bir boynu vardır. Yelesi ve kuyruğu seyrek ve ince tüylü olma eğilimindedir ve ön yüzü yoktur. Genel olarak, bu zarif at, nezaket ve uzun ömürlü bir görünüm verir. Aslında, kalın ayarlanmış veya çok yoğun olması bir hata olarak kabul edilir.

[ilgilikarti2 id=”2485″]

Ahal Teke Atı Don ve Nişaneleri

Ahal Teke atlarının derileri incedir ve oldukça iyidir. Birçoğu seyreltme geni taşır – bu sebeple palomino, cremello ve perlino donları ile doğmalarına neden olur. Bazı atların açık mavi gözleri vardır. Doru, izabel, kır, kula, şampanya, yağız ve diğer tüm donlarda görülür.

Ahal Teke Atı Boyu ve Ağırlığı

Ahal Teke, vücut yapısı ortalama olarak 1.50 – 1.72 cm boyunda ve 400 ile 500 kg. arasındadır.

Ahal Teke Atları Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi yaklaşık 20 yıldır.

Ahal Teke Atlarında Yaygın Görülen Hastalıklar

Ahal Teke genelde birbirine benzeyen fiziksel özelliklere sahip ve genetik çeşitten yoksun bir ırktır. Bu da genetik olarak bir dizi sağlık sorununa duyarlı kılar:

  • Servikal vertebral malformasyon (CVM): Bu aynı zamanda wobbler sendromu olarak da bilinir.
  • Kriptorşidizm: Skrotumda testislerden birinin veya her ikisinin olmaması, kısırlaştırmayı zorlaştırır ve bazen başka sağlık ve davranış problemlerine neden olur.
  • Foal Sendromu: Bu, tayların dişsiz ya da diş ve çene anormallikleriyle veya tüysüz olarak doğmasına ve sindirim, ağrı ve daha birçok başka problem geliştirme eğilimine neden olur.

Türkmen Ahal Teke Atlarının Kullanım Alanları

Ahal Teke atları aslen Türkmenistan’ın göçebe kabileleri tarafından nakliye için kullanılıyordu; hızları ve dayanıklılıkları baskınlar sırasında tercih edilmelerini sağladı. Günümüzde, terbiye, gösteri, uzun mesafe yarışı ve zevk için kullanılıyorlar. Günümüz Rusya’sında Ahal Teke, refahı ve duruşu gösteren bir statü sembolüdür.

Irkın olumlu özellikleri at yarışı dünyasında bilinir. 200’den fazla safkan Ahal Teke, 17. ve 18. yüzyıllarda üretilmek için İngiltere’ye gönderildi. Tahmini yüzde 15’inin genleri bugünün yarış atlarının yapımına katkıda bulundu.

[ilgilikarti2 id=”2811″]

Ahal Teke Atının Benzersiz Özellikleri

Ahal Teke’nin en belirgin özelliklerinden biri parlak metalik görünümüdür. Dünyanın en güzel atı denildiğinde ilk akla gelen Ahal Teke atıdır. Akhal teke atları hızı, dayanıklılığı, zekası ve kendine özgü metalik parlaklığı bakımından benzersiz bir üne sahiptir. Bundan dolayı insanlar Akhal Teke atlarını “Altın At” olarak adlandırmışlardır. Nadir görülen at ırklarından biri olan Akhal-Teke’yi çoğu insan sadece muhteşem görünümüyle tanıyor. Fakat sadece Akhal Teke’nin özellikleri görünümüyle sınırlı değil.

Narin yürüyüşleri bu atı sevenler için büyük önem taşır. Ahal Teke’nin mizacı da dikkat çekicidir. Sadakat güçlü bir özelliğidir; birçok işletme sahibi, onları yoğun bir şekilde “tek kişilik” atlar olarak nitelendiriyor. Çok hassas olma eğiliminde olmalarına rağmen, aynı zamanda çok keskin ve oldukça zekidirler.

Bu atın büyük akciğerleri için yeterli büyük bir göğsü vardır bu yüzden çok dayanıklıdırlar. 1935’te, bir Türkmen binici, Ahal Teke atı ile Aşkabat’tan Moskova’ya, yani 2500 kilometrelik bir yolculukta 84 günde gitmiştir. Yolculuk esnasında çölde 378 km’yi üç günde susuz bir şekilde geçtiği bilinir.

Şampiyon ve Ünlü Ahal Teke Atları

Ahal Teke atı olan Absent, 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’nda at terbiyesi / dresaj alanında madalyada altın madalya kazandı. Kariyerinin sonunda, üç Olimpiyat Oyununda üç binici ile beş madalya kazandı.

Senetir, Amerika’ya giden ilk Ahal Teke atı idi. 1999 yılında öldü.

Ahal Teke, Türkmenistan’ın ulusal bir simgesidir ve ülkenin arması ve para birimi üzerinde resmi vardır.

Ahal Teke Atı Sizin İçin Uygun mu?

Bu atlar, doğdukları Türkmenistan’ın zorlu koşullarına adapte olmuş, oldukça güçlü bir attır. Neredeyse her iklimde yaşayabilir. Sakin, yönlendirmeye uygun olan Ahal Teke atları her zaman dikkatli ve aynı zamanda ürkek değildir. Bu nedenle biniciliğe yeni başlayanlar için çok uygundur.

  Atın Özellikleri - Atlar Hakkında Bilgiler

Ahal Teke Fotoğrafları

  • At Resimleri sayfamızdan daha fazla resim ve fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

İlgilinizi Çekebilir