Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Tay Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tayların eğitimi çok zor ve özen isteyen bir meslektir. Bu mesleği yapmadan önce tay eğitimi nasıl verilmelidir? Sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Tay Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Tayların eğitimi doğar doğmaz başlamaktadır. Erken eğitimin faydası çoktur. İnsanlara ve eğitime kolaylıkla alışırlar. Başarılı bir at yetiştirmek planlanıyorsa hemen başlanmalıdır. Öncelikle taylar insanlara alıştırılmalıdır. Örneğin şeker uzatılarak taya sevgi gösterilir. Böyle böyle alıştırılarak insanlara aşık tutkun olması sağlanır.

  Piyaf

İnsanlara alışan taylara eğitim vermek daha kolay bir hal alır. Aşırı hareketlerden kaçınılması ve şımartılmamalıdır. Doğuştan yetişen atlar emirlere itaat etmeyi, ahırda düzgün durmayı ve tüm şartları kolaylıkla öğrenir. Tayları memeden kesene kadar bu eğitimlere dikkat edilmelidir.Tay Eğitimi Nasıl Verilmelidir? 2

Taylar Memeden Kesilince Nasıl Eğitilir?

Tayları memeden ayırdıktan sonra ise serbest koşmaya alıştırmaya başlanmalıdır. Kendi toplulukları içinde oynamaya başlamalıdır. Topluluk içindeki hareketleri gözlenerek ezilmeleri önlenmelidir.

Taya verilen bireysel eğitimin ardından altı ay oldu ise taya lonj yaptırılmalıdır.

[ilgilikarti2 id=”1481″]

Taya yapılan lonj insanlarda daha iyi diyalog kurması sağlayacaktır. Böylece daha iyi bir eğitim alacaktır. Yürüyüş şekillerini öğrenmesi kolaylaşacaktır. Jimnastik hareketleri de yaptırılmaya çalışarak atletik bir tay olması sağlanır. Kulvar çalışmaları yapılarak daha serbest ve da atletik olması sağlanır.

Sahibinin sözlü komutlarını daha iyi algılarlar. Türkler eskiden atlarıyla konuşurlardı. Savaş alanında konuşarak onlara çoğu şeyi öğretmişlerdir. Çünkü Türkler atları bir hayvan olarak değil dost olarak görürler.

Lonj ve kulvar çalışmalarına başlandıktan sonra taylara özen daha da artar. Ayak ve bacak bileklerinin gelişmesi için tırıs yapılmaya başlanır. Hafif sürat tarzı idmanlar yaptırılır. Sevgi ve güven ortamları hazırlanır stresten uzak tutulur. Sevgisiz ortamda büyüyen taylar hırçın olur. En azından gelişme dönemi bitene kadar taylardan sevgimizi eksik etmemeliyiz. Anneleri ile birlikte huzurlu ortamlar sağlanmalı, topluluk içinde rahat hareket etmeleri sağlanmalı, memeden kestikten sonraki eğitim ve idmanlarda çok zorlanmadan yaptırılmalıdır.

Taylar Anneden Ayrılmalı mıdır?

Memeden kesilen dönemde yarış atları anneden ayrılmaya çalışılmaz. Çünkü onlar sadece yarış için yetiştirilmiştir. Tayları anneden ayırma zamanı geldiğinde ise tay bakıcılarına çok iyi bağlanmış olmalı ki huzursuzluk hırçınlık yaratmasın bunun için anneden ayrılan taylar öncelikle topluluk halinde olmalı ki ciddi hasarlara yer vermesin.

[ilgilikarti2 id=”3558″]

İlgilinizi Çekebilir