Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı kedi veya köpeklerden bile daha uzun yaşayabilir. Aslında iyi bir bakımla 30 yılı deviren atlara binilebilir ya da hafif gezintilere çıkarılabilir.

Atların Ömrü ile İlgili Bilgiler

[ilgilikarti2 id=”1474″]

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

At bakımı ve veteriner hekimliği anlayışındaki ilerlemeler, tıpkı beslenme ve tıp bilgisinin insanlara sağladığı fayda gibi atların ömrünü de arttırmıştır. Bu, atların ve midillilerin her zamankinden daha çok yaşamasını sağlamıştır.  Ancak gerçek şu ki, bazı ırklar diğerlerinden daha uzun yaşıyor.

Kanada Ontario Eyaleti Tarım Bakanlığı’nda yapılan bir araştırmaya göre, bir atın ömrü 25 ila 33 yıldır. Birçok at bu ortalamanın üzerine çıkabilir. Ponyler ise daha uzun yaşayabilir. Bir çok pony 30’lu yaşlarında binicilik okulunda kıdemli at olarak görev yapmaktadır. Çok az pony ve at 40 yaşından fazla yaşayabilir. Ağır koşum atları (draft horses) gibi daha büyük atlar genellikle Arap Atı gibi daha küçük at ırklarına göre uzun ömürlü değildir. Elbette, her kuralın istisnaları vardır. Dışarıda gerçekten yaşlı koşum atları da var.

Atların Yaşını Bilmek Zor Olabilir

Aşırı yaşlı atlarda, özellikle kaydı yoksa ve sahipleri birkaç kez değişmişse, doğrulaması oldukça güç olabilir. Bir atın dişlerine bakarak yaklaşık yaşını söyleyebilirsiniz. Ancak dişler, özellikli yirmili yaşların sonrasında atların yaşını belirlemede %100 kesin bir yol değildir. Bu nedenle, bir atın kimliğini doğrulayan bir çeşit yarış pasaportu veya kayıt belgesi olmadıkça, yaşla ilgili bilgiler kaybolabilir.

  Atlarda Nabız ve Solunum Sayısı ile Vücut Isısı

Atınızın Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürmesine Yardımcı Olun

Birçok kişi iyi bir bakım ile atlarının sağlıklı ve halen faydalı bir yaşam sürdüğünü söylüyor. Beslenme, diş ve tırnak bakımı gibi yaşlı bir atın temel bakımına dikkat ederek, bir çok at ömrünün sonuna kadar sağlıklı ve kullanışlı kalabilir ve tamamen emekli olsalar bile sahipleriyle neşeli bir ömür sürebilir. Bazıları hala çocuklara ders vermek için kullanılabilirken, diğer kıdemli ve emekli atlar genç atları bir arada tutar ve onlara iyi huylar öğretir.

Bazen bir sağlık sorunu yüzünden at uyutmak zorunda kalınabilir. Kolik kaynaklı komplikasyonlar yüzünden böyle bir karar alınmak zorunda kalınabilir. Yoksa yaşadığı rahatsızlık yüzünden at sürekli acı içerisinde kalabilir. Doğal görünmese ve çok zor bir karar olsa da, uyutmak acı ile çırpınan bir ata tercih edilir. Bununla birlikte, iyi fiziksel formda olan atların,  sağlıklı ve faydalı bir yaşam sürdürme şansları çok daha yüksektir.

Atınızın sağlığını korumak için sizlere altın değerinde bazı ipuçlarımız var.

İlgilinizi Çekebilir