Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Yaşlı Bir Ata Ne Kadar Binmelisiniz?

Birçok kişi yaşlı bir at hangi iş yükünü kaldırabilir merak ediyor. Her zaman olduğu gibi sürülebilir mi, ona daha titiz bir iş yükü mü vermeli, yoksa yaşlı bir ata hiç mi binilmemeli? Atınız çok zayıf ve yaşlı olmadığı sürece, düzenli olarak hafif işlerden faydalanabilir.

Yaşlı Atınızla Egzersiz Yapın

Düzenli hafif egzersiz, atınızın sağlığını korumasına yardımcı olacaktır.¹ Atınız gençlik günlerindeki kadar çevik veya esnek olmayabilir, bunu aklınızda bulundurun.

Tüm gün süren sürüşler veya engel atlamalar artık rafa kalkabilir ancak düzenli hafif sürüş faydalı olabilir. Tıpkı yaşlı insanlarda olduğu gibi egzersiz, kaslarını güçlü ve eklemlerini esnek tutmaya yardımcı olabilir.

Pek çok insan atlarımıza yalnızca hafta sonları binebilir, ancak kıdemli atınızın Pazar öğleden sonraları tek bir uzun, zorlu yolculuk yerine haftada birkaç kez hafifçe binmesi muhtemelen daha iyi olacaktır. Bir performans atının haftada birkaç kez daha hafif yük taşıyan bir çocuk atı olmasının zamanı gelmiş olabilir.

Belki de sadece sessiz bir gezinti isteyen yaşlı bir binici, emekliliğe yaklaşan bir at için iyi bir eşleşmedir. Elbette bazı atlar daha büyük olduklarını bilmezler ve 2 yaşındaki aptal çocuklar gibi davranırlar. Bu nedenle, herhangi bir at için uygun olan yarı emeklilik türü, onun yeteneklerine dayalı olmalıdır. Çoğu zaman hafif işler at için daha iyidir.

Yaşlı atınızı beklediğinizden biraz daha uzun veya daha fazla çalıştırırsanız, iyileşmesinin biraz daha uzun sürebileceğini unutmayın. Kasları yorgunluktan eskisi kadar çabuk iyileşmez. Atınızın herhangi bir ekleminde artrit varsa, sıkı çalışma onu daha da rahatsız edebilir. Uzun veya zorlu bir yolculuktan sonra atınıza birkaç gün izin vermeyi planlayın.¹

yaşlı atlar

Yaşlı Atlarda İlaç Kullanımı

Eklem ağrıları sorun teşkil ediyorsa atınıza ağrı kesiciler vermeniz mümkündür ancak bu konuyu veterinerinizle konuşun ve ilaç vermenin olası yan etkilerini dikkatle değerlendirin. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar atın midesini zorlayarak at mide ülseri sendromuna (EGUS) neden olabilir. Atınızın ilaç tedavisi sırasında bir kez ağrı göstermemesi, onu tekrar tam hizmete sokmanın uygun olduğu anlamına gelmez.

Ağrı kesiciler yaşlı atları iyileştirmez, sadece hissedebilecekleri acıyı maskelerler.² Çoğu ilacın, hatta doğal kabul edilenlerin bile yan etkileri olduğunu hatırlamak önemlidir. Yaşlılar için formüle edilmiş birçok doğal preparat vardır, ancak atınızın beslenmesine “küçük bir şey” eklemeden önce tüm araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

Atınızın eklemleri iltihaplanırsa veya başka bir şekilde sağlıksız hale gelirse, tam emeklilik zamanı gelmiş olabilir. Tabii ki, atınızın artık çalışmaması, bakımdan mahrum olabileceğiniz anlamına gelmez. Bu noktada en iyi egzersiz, iyi ot veya saman, kolayca sindirilebilir konsantreler ile güzel bir meradır.¹ Suyunu, yiyeceğini almak için etrafta dolaştığı geniş bir alan idealdir, çünkü bu ona kendi başına yapabileceği hafif egzersiz sağlar. En iyi temel bakımı sağlamaya devam edin ve emekli atınıza hak ettiği altın yılları verin.

*Equine Gastric Ulcer Syndrome

    1. Mature, Senior & Geriatric Horses: Their Management, Care and Use. Texas A&M University.
    2. Caring for your senior horse. University of Minnesota Extension.

İlgilinizi Çekebilir