Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Dünyanın En Güzel 12 At Irkı

Atlar büyüleyici canlılar ve atlara bakmak her zaman keyif veriyor. Bu konuda şüpheye yer yok.

Binlerce yıldır insanlar atlara hayranlık duyuyor. Atalarımız sanat eserleri ve edebiyat aracılığıyla atların güzelliğini takdir etti.

Bugün dünyada 600’dan fazla at ırkı var ve her tür kendine has çekiciliğe ve özelliklere sahip.

Tüm atlar kendilerine göre güzel olsalar da bazı türlerin güzelliğini fark etmeden geçmek mümkün değil.

İşte nefesinizi kesecek en güzel 12 at ırkı!

Friesian

dünyanın en güzel atı friesian

Dünyadaki en güzel at türleri arasında yer alan Friesian atı Hollanda’nın Friesland bölgesine özgüdür. Siyah tüyleri ve uzun yelesiyle tanınan Friesian atı eskiden orta çağ Avrupa krallarını savaşlara taşıyormuş.

Parlak zırh kuşanmış asilleri taşımanın yanı sıra Friesian atları Hollanda’da tarımda da kullanılmış. Zarif görünümü ve inanılmaz hareketleri nedeniyle bu at ırkı genellikle Avrupalı kraliyet üyelerinin arabalarını çekmiş.

Endüstri devrimi sonrasında bu harika tür at arabası sürücüler, engelli atlama binicileri ve hatta film endüstrisinde bile popüler bir seçim olmuş.

Bu tür sadece 3 safkan erkek atla 20. yüzyılda neredeyse tükenme tehlikesi altına girmiştir. Ancak Friesian atları İkinci Dünya Savaşından sonra hızlı bir toparlanma yaşamıştır.

Friesian Atı Soy Kütüğü atlarını kaydettirmek isteyenler için katı kurallar sunuyor. Bu nedenle tüm Friesian atları beyaz çizgiye sahip olmayan, harika görünen yeleleri ve kuyrukları olan siyah atlar.

Arap Atı

dünyanın en güzel arap atı

Kökeni MÖ 3.000 tarihine kadar dayanarak arap atları dünyadaki en eski at türleri arasında yer almaktadır.

Bu türün güzel ve zarif özellikleri Arap Yarımadasında Bedevi kabileleri tarafından şekillendirildi.

Arap atları neredeyse tüm alanlarda mükemmel performans gösterme potansiyeline sahip. İnanılmaz dayanıklılıkları nedeniyle bu atlar özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarda tercih ediliyor.

Ekstra direnç ve zarafet kattığı için Arap atı kanı günümüzde modern at türlerinin çoğunda bulunuyor.

Ahal Teke

ahal teke atı güzel atlar

Antik ve güzel başka bir at ırkı olan Ahal Teke benzersiz metalik parlaklığıyla tanınıyor. Türkmenistan kökenli olan bu atların 3.000 yıldan daha uzun bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

En nadir at türleri kılavuzumuzda bahsettiğimiz gibi dünyada yaklaşık 6.600 Ahal Teke atının kaldığı düşünülüyor.

Peki bu at nasıl altın gibi parlıyor? Atın renginin sırrı, tüylerinin alışılmadık yapısından kaynaklanıyor.

Amerikan Ahal Teke Derneği, atın opak merkezi yerine şeffaf medullanın geçtiğini ve bunun da ışığı kırarak metalik bir parlama verdiğini ifade ediyor.

Ahal Teke türü, dayanıklılığı nedeniyle hem uzun mesafe binişlerinde hem de İngiliz disiplinlerinin çoğunda mükemmel bir seçim oluyor.

Ünlü Ahal Teke Kambarbay sayısız kere dünyanın en güzel atı seçildi.

Endülüs Atı

endülüs atları

Endülüs atı, 15. yüzyıla dayanan bir İspanyol atları . Sıkı seçim kriterleri nedeniyle kendine has barok görünümü değişmeden kaldı.

Friesian atına benzer şekilde bu türün de uzun, kalın yelesi ve kuyruğu heybetli bir görünüm katıyor.

Endülüs kanı, yüzyıllardan beri birçok modern at ırkını etkilemiştir. Bu harika atlar, gemilerle Yeni Dünyaya taşınmıştır. Bu süreçte bazıları kaçarak günümüzde vahşi Mustang atlarının ataları olmuştur.

Tarihsel olarak Endülüs atları boğa güreşinde kullanılmıştır. Günümüzde İspanya’nın bazı bölgelerinde hala kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda klasik engelle atlama yarışları ve film çekimlerinde tercih edilen türler arasındadır.

Haflinger

Haflinger atları kestane renkleri ve sarı yeleleri ve kuyrukları ile tanınır. Dağlık bölgeden gelen Haflinger atları Avusturya ve Kuzey İtalya’da bulunur.

Dünyanın En Güzel 12 At Irkı 2

Haflinger atlarının ormancılık, tarım, binme ve araba çekme gibi işlerde kullanılmak üzere farklı türlerden üretildiği düşünülmektedir. Zorlu zeminlerde çok dengeli oldukları için Avusturya Ordusunda kullanılmışlardır.

Altın renkli bu güzel ata bakmak kolaydır ve bu atın ömrü uzundur.

Haflinger her işte kullanılabilir ve sıklıkla at yardımlı terapide kullanılmaktadır. Sakin ve nazik doğaları, düzgün yürüyüşü ve sallanan kuyruğu bu atları bu gibi işler için ideal hale getirmektedir.

Percheron Atı

At dünyasının ağır sıklet şampiyonu Percheron orijinal olarak Batı Fransa’nın Perche eyaletinde savaşta kullanılmak üzere üretilmiştir.

Clydesdale türüne benzer şekilde bu atın ana kullanım amacı tarım ve ağır yükleri taşımak olmuştur. Aynı zamanda 19. yüzyılın sonlarında ABD’ye de gönderilmiştir.

at ırkları percheron

Percheron genellikle beyaz veya siyah renge sahiptir. Çok kaslı olmasına rağmen koşum atına göre nazik ve çeviktir. Bunun nedeni 19. yüzyılda Arap soyuyla karıştırılmış olmasıdır.

İnanılmaz çekme gücü nedeniyle bu at tüm koşum işleri için idealdir. Fransa’da Percheron atları koşum atlarının çoğunluğunu oluşturur.

Percheron melezleri, engel atlama atı olarak başarılı bir at olmuştur.

Lipizzan Atı

Lipizzan atları 16. yüzyılda Avusturya İmparatorluğu haralarında üretilmiştir. İspanyolca, Arap ve Berber atlarıyla yakından ilişkilidir.

Günümüzde bu güzel atlar Slovenya’nın ulusal atıdır.

lipizzan atı en güzel at ırkları

Lipizzan atları, gelişmiş klasik engelli atlama gerçekleştirdikleri Viyana’daki ünlü İspanyol Binicilik Okulunda kullanılmaktadır. Atlar okula dört yaşında gelmektedir ve 10 yaşına ulaşana kadar eğitilmektedir.

Engelli atlamaya ek olarak Lipizzan atları aynı zamanda, atletik yapıları nedeniyle şov atlaması ve etkinliklerde de iyi performans göstermektedir. Orta Avrupa ülkelerinde en yaygın kullanılan at türleridir.

Tüm Lipizzan atları siyah renkte doğar ve büyüdükçe açık gri bir renge kavuşur. Nadir de olsa siyah, kahverengi ve açık kahverengi renkleri de bulunur.

Marwari

Marwari, Kuzey Batı Hindistan’a özgü güzel bir at ırkıdır. İçe doğru kıvrık kulakları nedeniyle diğer tüm atlardan farklıdır.

Bu at ırkı Kathiawari ile yakından ilişkilidir ve etkileyici kulak görünümü benzemektedir. Açıkçası iki tür de inanılmaz duyma yetileriyle bilinmektedir!

en güzel atlar Marwari atı

Geleneksel olarak Marwari atına sahip olmak Hindistan soyluları ve asillerine ait bir ayrıcalıktı. Atlar ailenin bir parçası olarak görülüp mücevherlerle süslü kıyafetler giyerdi.

Aynı zamanda cesaretleri ve evlerini bulabilme yetenekleri nedeniyle değerli birer savaş atı türü olarak görülüyorlardı.

Marwari çok atletik bir at olduğu için polo da dahil olmak üzere neredeyse tüm İngiliz disiplinlerinde başarılı performans gösteriyor.

Gypsy Vanner

Gypsy Vanner, İrlandalı gezginlerin atı olarak İrlanda ve Britanya Adalarında yaygın olarak görülmektedir. Resmi olarak 1996 yılında kaydedilen göreceli olarak yeni bir türdür.

dünyanın en güzel atı gypsy vanner çingene atları

Ancak bazı kaynaklar Gypsy Vanner türünün İkinci Dünya Savaşından beri üretildiğini öne sürmektedir. Atalarının vagon çekmeye uygun Romani atları arasından seçilen renkli Shire atları olduğu düşünülmektedir.

Gypsy Vanner bacaklarına kadar uzanan yeleleriyle midilli tipi bir attır. Genellikle siyah ve beyaz renklidir.

Bu atlar günümüzde Çingenelerin arabalarını çekmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda çocuklar için ideal bir midillidir ve amatör yarışmalarda kullanılır.

Komik bıyıklarıyla tanınan Gypsy Vanner güzel bir devdir ve Romani türünün ayrılmaz bir üyesidir.

Knabstrupper

Orijinal olarak Danimarka kökenli olan Knabstrupper atı, muhteşem benekli donu ile tanınmaktadır. Genellikle diğer siyah ve beyaz at türleri ve Appaloosa türüyle karıştırılır.

19. yüzyılın başlarında üretilen bu türün kökenleri leopar desenli kestane renkli atlara kadar sürülebilir.

dünyanın en güzel atı Knabstrupper

Bir noktaya kadar Danimarka şövalyeleri tarafından kullanılsalar da kendilerine özgü leopar deseni nedeniyle kolay birer hedef haline gelmişlerdir.

Hem at hem de midilli olarak bulunan Knabstrupper hem eyer hem de koşumla kullanılabilir. Aynı zamanda  sirk atı olarak da kullanılmaktadır.

Dikkat çekici renkleri nedeniyle Knabstrupper atları Danimarka kraliyet ailesinin törenlerinde kullanılmıştır.

Kara Orman Atı (Black Forest Horse)

Adından da anlaşılacağı üzere bu atlar Almanya’nın Kara Orman bölgesinden gelir. Resmi hara 19. yüzyılın sonlarında açılmıştır ve günümüzde sadece sarı yele ve kuyruğa sahip kestane renkli atları kaydetmektedir.

dünyanın en güzel atı black forest horse

Bu tür genellikle inanılmaz sabrı ve nazik huyu nedeniyle atların “Golden Retriever” türü olarak ifade edilir.

Kara Orman atlarının ataları ilk olarak ormancılık ve tarımda kullanılmıştır. Günümüzde bu tür binicilikten araba çekmeye kadar birçok alanda kullanılır.

Bu tür mevcut durumda “soyu tükenme tehlikesi altında” kategorisinde yer alır ve Alman hükümeti tarafından korunmaktadır.

Clydesdale

Popüler Budweiser reklamlarının yıldızları olan Clydesdale ırkı; kalın, uçuşan yeleleri, beyaz ayakları ve uysal yapısıyla tanınır.

Bu çekici tür İskoçya’nın Lanarkshire bölgesindeki Clyde nehri vadisinden gelmektedir. 19. ve 20. yüzyıl boyunca Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’ye ihraç edilerek bu ülkelerde popüler çiftlik hayvanları haline gelmişlerdir.

at ırkları Clydesdale

Büyük koşum atı olan bu tür hala tarım ve ormancılık alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca eğitimi kolay olduğu ve koşumda harika hareket ettiği için Clydesdale türü keyif binicileri tarafından ve araç çekmede de kullanılmaktadır.

Shire atlarıyla birlikte Clydesdale davula eşlik eden atlar olarak kraliyet geçit törenlerinde kullanılmaktadır.

Bunun dışında bu devasa at ırkı, genellikle büyüleyici görünümü ve hareketleri nedeniyle binicilikle ilgili etkinliklerde görülmektedir.

Umarız dünyadaki en güzel at türleri yazımızı okumaktan keyif aldınız. Siz de bizim seçtiğimiz türlere katılıyor musunuz? Hangi türleri atladık? Düşüncelerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

İlgilinizi Çekebilir