Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

At Binmenin Faydaları

Atlar ve binicilik insan hayatına oldukça eski bir zamanda girmiş ve evcilleşen bu hayvanları hayatımızın önemli alanlarında kullanmışızdır. Özellikle eski çağlarda savaşlarda oldukça kullanışlı olan ve dolayısıyla da kullanılan bu hayvanların günümüzde bu amaçlar için kullanılmadıkları açıktır. İnsanlar için at binmenin faydaları oldukça uzun ve geniş bir konudur. Çünkü birçok insan bu hayvanları farklı alanlarda ve farklı amaçlar için kullanıyor.

At, insanlar için neden önemlidir?

Atların insan hayatında oldukça önemli bir yeri vardır. Örnek olarak atları tarlalarında çalışan çiftçiler veya sporcular kullanabilir. Bu nedenle de oldukça kullanışlı ve değerli hayvanlar arasında yer alıyor. At binen insanları bu faaliyeti neden yaptıkları da önemlidir. Çünkü at binen insanlar kimi zaman bunu psikolojik bir terapi için kimi zaman hobi için kimi zaman da spor için yaparlar. İnsanın at üstünde ruhen de iyileşebileceği ve olumlu etkiler yaptıkları da yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bulgulardan birisidir.

İnsanlar spor için at bindikleri zaman özellikle de kas gelişimi için oldukça önemli bir mesafe kat edebilirler. Çünkü at binerken vücudun komple hareket edip hakimiyeti sağlaması oldukça önemlidir. Bu nedenle de at binen insanların bacaktan başlamak üzere sırt kasları bu faaliyet ile oldukça önemli bir gelişme ve aşama kat edebilirler. Sadece kas gelişimi açısından değil aynı zamanda psikolojik olarak da insana çok katı sağlayan bu faaliyet ve bu spor bu alanda da gelişmenizi sağlayabilir. Bunun için at binme faaliyeti ister spor için yapılsın ister sadece bir hobi için yapılsın insan hayatına ve insan vücuduna oldukça önemli etkileri vardır.

  [Fotoğraf] Elina Lindgren Objektifinden Atlar

At Binmenin Faydaları

At Binmenin İnsan Vücuduna Faydaları

  • Büstümüzü (Vücudumuzun üst kısmı) dik tutmamızı sağlayarak duruşumuzu düzeltir.
  • Vücudumuzun saatte 285 kalori yakmasını sağlar.
  • Akciğerlerin kapasitesini arttırır ve kalbimizin verimli çalışmasını sağlar.
  • Verimli bir kilo kaybı sağlar.
  • Kas ve kemik yapısını kuvvetlendirir.
  • Zihinsel performans ve düşünme yeteneğine sahip olmamızı sağlar.
  • Pozitif bir bakış açısına yardımcı olur.
  • Fazla enerjinizi ve stresinizi azaltır.
  • Kendine güveni ve yorgunluğa karşı direnci artırır.
  • Sıkıntı ve depresyonu azaltır.
[ilgilikarti2 id=”2811″]

Kaynakça: At Binmenin İnsan Vücuduna Yararları Bölümü Harran Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü Öğretim Görevlisi Serhan Güngör tarafından yazılmıştır.

İlgilinizi Çekebilir