Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o zaman uzun bir gezintinin o kötü günü nasıl tersine çevirebileceğini biliyor olmalısınız. Ata binme tedavi edici olması ile bilinir ve bu ifadeye binicilerin kendisinden daha fazla katılacak kimse yoktur.

Ancak atlı terapi duygusal olarak iyileşmekten çok daha fazladır. Aslında engelli biniciler için bir çeşit fizik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. At destekli terapi uygulaması büyümektedir ve insanlar atın eyerine bile basmadan atın inanılmaz tedavi edici özelliğinden faydalanmaktadırlar. Hatta atlar, işletmelerin çalışanları arasında ekip ruhu oluşturmayı kolaylaştırmak için bile kullanılmaktadır.

Hala ikna olmadınız mı? İşte size ata binmenin en iyi terapi olmasının yedi nedeni.

Ata Binmek Odaklanmayı Gerektirir

Bir problemi unutmanın atın üzerine binmek ve gezintiye çıkmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Ata binmek tam olarak odaklanmanızı gerektirir – eğer zihniniz amaçsızca geziniyorsa, bir süre sonra atınızın da aynısını yaptığını görürsünüz.

Ata binmek dış dünyanın endişelerinden kurtulmanız için size yardımcı olabilir. At gezintisinden daha özgürleştirici bir şey yoktur.

Ata Binmek Sizi Güçlendirir

Ata binerken hem fiziksel hem de duygusal olarak güçlü olmalısınız. Ata binmek zekâ ve anlayış ister, ancak bunun yanı sıra ayağa kalkmanızı ve sorumluluk almanızı da gerektirir.

Ata binmek yoluyla geliştirdiğiniz güç hayatınızın diğer alanlarına da uygulanabilir.

Ata Binmek Size Duygusal Kontrolü Öğretir

Eyer üzerinde korkuya ya da öfkeye yer yoktur. Bir atlı olarak, genel olarak yaşamınızda kullanabileceğiniz duygusal kontrol tekniklerini öğreneceksiniz. İster gezinti esnasında ister hayal kırıklığı yaratan bir gösteriden sonra ahıra geri dönerken aşırı enerjik bir at ile uğraşmak durumunda olan deneyimli biniciler duygularını nasıl kontrol edeceklerini öğrenirler.

Ata Binmek Sizi Sabırlı Olmaya Zorlar

View this post on Instagram

1 month to go 🤩🤩🤩

A post shared by Olivia Arias (@cubanonahorse) on

Bazen ata binerken, arkanıza yaslanmayı, nefes almayı ve bir şeyleri tekrar denemeyi öğrenmek durumunda kalırsınız. Sabırlı olmayı öğrenmek tedavi edici olabilir ve bu beceri diğer alanlarda da size fayda sağlayacaktır.

Ata Binmek Size Affetmeyi Öğretir

Ata binmenin en iyi faydalarından biri de size hem atı hem de kendinizi affetmeyi öğretmesidir. Ata binerken hiçbir şey mükemmel değildir ve hataları nasıl affedeceğinizi hızlıca öğrenirsiniz.

Ata binmek size küçük şeyleri oluruna bırakmayı ve gerçekten önemli olanı takdir etmeyi öğretir.

Ata Binmek Size Güven Duymayı Öğretir

View this post on Instagram

• One thing that makes me really happy is that Hellion is so good with kids. He lets them poke his nose and play with his lips with little to no fuss. Of course I’m always supervising because he’s nowhere near a wizened horse yet, but I can tell he has a natural gift with kids and will possibly consider getting him trained as a therapy horse one day❤️ • • • #horsesofinstagram #pintosofinstagram #horses #horse #geldings #gelding #colt #coltstarting #pinto #painthorse #skewbaldhorse #skewbald #heterochromia #equine #equestrian #cowgirl #cowgirlsofinstagram #horsebackriding #riding #tobiano #horsemanship #horsewoman #baytobiano #ApplyTheMethod #DownunderHorsemanship #DUH #naturalhorsemanship

A post shared by ⭐️Hellion Marshall⭐️ (@hellion.marshall) on

Bir ata bindiğinizde, kendi güvenliğinizi 500 kiloluk bir hayvana teslim etmiş olursunuz. Aynı zamanda, sırtına oturmanıza izin verecek kadar size güvendiğini öğrenirsiniz.

Böylesine muhteşem ve güçlü bir hayvanın size güvenmesi ödüllendirici bir farkındalıktır.

Ata Binmek Size Kendinizi Başarılı Hissettirir

Engel atlamak, dörtnal gitmek veya belli bir tempoda gezinti yapmaktan daha keyifli bir his yoktur. Ata binmek çok disiplinli olmayı gerektirdiğinden, ödülleri bir o kadar keyifli olur.

Ata binmek size kendinizi başarılı hissettirir ve harika bir güven arttırıcı unsur olabilir.

Bir sonraki binicilik dersinize gitmeden önce, ata binmenin size gerçekten neyi öğrettiğini ve binicilik aktivitesinin ne kadar tedavi edici olabileceğini bir düşünün. Ata bindiğinizde sizin için dış dünya yavaşlar ve kaybolur. Ata binmek, dünyadan uzaklaşmanın ve kendinizle baş başa kalarak huzuru derinlemesine düşünmenin ve geliştirmenin mükemmel bir yoludur.

Eğer binicilikte yeniyseniz, at çiftliğinde bir süre konaklamak bu spora mükemmel bir başlangıç olabilir. Birçok at çiftliği biniciliğin farklı yönlerini tanıtan günlük geziler düzenlemektedir. Sonradan tatil merkezine dönüştürülmüş çiftlikler ya da dağ eteklerine kurulmuş çiftlikler, güzel bir ortamda ata binme deneyimi yaşamanıza imkân tanır ve deneyim seviyenize uygun parkur koşullarına sahip gezinti yollarında dolaşırsınız.

Siz veya tanıdığınız bir kişi, biniciliğin tedavi edici etkilerinden hiç faydalandınız mı? Ata binmek hayatınızı nasıl değiştirdi ve binicilikten elde ettiğiniz en önemli faydalar nelerdir? Cevapları yoruma bekliyoruz.

İlgilinizi Çekebilir