Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Atlar, eski zamanlarda sürekli kullanılan bir binek hayvanıdır. Günümüzde araç kullanımının çokluğundan atlar önemini yitirse de hala daha at kullanımı tamamen yok olmamıştır. Atlarla beraber önemi yitirilenler arasında nalbantlıkta vardır. Nalbantlık, eski zamanlarda en önemli meslek olarak bilinirdi. Atlar için vazgeçilmez olan nallar şimdilerde yok olma noktasına gelmiştir. Herkes tarafından kolaylıkla yapılacak bir iş değildir. At nalı çakarken dikkat etmeniz gerekenler arasında birçok neden mevcuttur.

At Nallanmak İçin Nasıl Hazırlanır?

İlk önce atın eski nalları yerinden sökülür. Eğer eski naldan kalma bir yara mevcutsa tırmık bıçağı yardımıyla yaradaki irin temizlenir. Sonra da yaraya katran sürülerek yaranın iyileşmesi için birkaç gün beklenir. Tırmık bıçağı ne kadar basit bir alet olsa da yaptığı işlev çok büyüktür. Sırada tıraşlama işlemi vardır. Atın tırnak ekseni normal olmalı yatık veya dik olmamalıdır. Eski nalı perçinlerinden açılmalı ve ardından da açık uçlarından kaldırılarak sökme işlemi tamamlanmalıdır. Takılacak olan nal, tırnaktan 1-2 mm. büyük olmalıdır ki toynakları sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin.At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 2

Kaç Çeşit Nal Vardır?

Dört çeşit nal vardır. Düz nal, tümü saçtan yapılmış ve ortası kapılıdır. Askeriye nalı, kenarları 1,5 cm ve ortası boş olan klasik nal çeşididir. Askeriye nalı daha hafif olduğundan yarış atlarında daha çok tercih edilir. Lastikli nal, eski zamanlarda at arabalarını çeken atlar için toprakta ve taş döşeme yollarda kaymasını önlemek amacıyla kullanılırdı. Çakılan nalın üstüne otomobil dış lastiği gibi bir kaplama geçirilirdi. Demirsiz lastik nal, eski zamanlarda sadece yük taşıyan binek hayvanların ayaklarına çakılırdı.

İlgili Yazılar:

At Nalı’nın Önemi Nedir?

Atlara nal çakılmazsa tırnakları kırılır ve tırnağı kırılan at iş yapamaz hale gelerek ıskartaya çıkar. At sahipleri bunun önemi bildikleri için düzenli olarak atlarını nallatır. Atlar nal çakılma esnasında acı hissetmezler sebebi de tırnaklarında can olmamasıdır. Hatta atlar kendilerini korumak adına böyle bir şeyin yapıldığını hissederek fazla tepki göstermezler. Bir at sahibi ayakkabısız gezebilir ama atını nalsız gezdirmez.

At nalı atın canını yakar mı?

Hayır, ata nal çakmak ona acı vermez. Nal atın tırnağının cansız kısmına çakıldığı için hiçbir his duymaz.

Nal ne işe yarar?

Nal atın tırnağının zarar görmeden biniş yapılmasına yarar.

İlgilinizi Çekebilir