Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

7 Maddede Kısa Kısa Ahal Teke Atları

Dünyanın en nadir at ırklarından biri olan Ahal Teke şaşırtıcı derecede eşsiz görünümleriyle bilinir. Muhteşem görünümleriyle altın at olarak adlandırılır ama güzel görünümlerinden daha fazlası var. İnanılmaz hızlı ve etkileyici dayanıklılığıyla at gücünün ve zarafetinin en önemli örneklerinden biridir. Bu ırkı tanıma ayrıcalığına hiç sahip olmadıysanız, öğrenecek çok şey var.

Ahal-Teke at ırkı ile ilgili bu büyüleyici gerçeklere göz atın.

Ahal Teke atları nesli tehdit altında

Nesli tükenmekte olan at ırkları arasında yer alan Akhal Teke atı, Conservancy’nin Öncelikli Koruma Listesinde (CPL) “tehdit” altında olduğu belirtiliyor. https://livestockconservancy.org/index.php/heritage/internal/conservation-priority-list#Horses

  İngiliz Atı Tarihi - Karakteri - Özellikleri - Fiyatı

Türkmenistan Milli Atı

Dünyanın En Güzel Atı: Ahal Teke Atının 7 Az Bilinen Özelliği

Akhal Teke atı Türkmenistan ulusal ambleminde yer almaktadır. Ordu armasında, Türkmenistan banknotunda, hatta pullarında bulunur.

  Arap Atı ve Özellikleri

Ahal Teke atları eski bir yarış atıdır

Dünyanın En Güzel Atı Ahal Teke Atının 7 Az Bilinen Özelliği

Bu nadir ırkın en az üç bin yaşında olduğuna inanılıyor. Eskiden Nisa, Parthian ve başka isimlerle de adlandırılıyorlardı. Ahal Teke atları Heredot ve Roma tarihçisi Oppian tarafından da anlatılarak, kaleme alınmıştır. Yarış, hız, güzellik, boyut ve güç için yetiştirilen Ahal Teke atları halen Türkmenistan’da yarışıyorlar.

ahal teke atları

Uluslararası At Müzesi’ne göre, Ahal-Teke ırkının kökeni İngilizce olarak güvenilir bir şekilde çevrilmemiştir ve hakkında söylenenlerin çoğu yanlıştır. (örneğin: Rusya’da ortaya çıktığı)
Safkan İngiliz Atlarının Atası

ahal teke atları

Safkan İngiliz at ırkının üç kurucu aygırından biri olan Byerly Turk’ün Akhal-Teke olduğu öne sürülmektedir. Eski bir yarış atı olduğu düşünüldüğünde oldukça mantıklı.

Ahal Teke atları çok dayanıklıdır

ahal teke atları

Akhal-Teke yiyecek ve suyun az olduğu bir ülkeden geliyor. Akhal Teke bu koşullarda hayatta kalmak için doğal olarak gelişmiş ve inanılmaz dayanıklı bir at haline gelmiştir. 1935’te, bir grup Türkmen binici 84 günde yaklaşık 4000 km yürüdü. Yolculukta üç gün boyunca 235 km, susuz bir çölden geçtiler.

Parlak metalik görünüşleri

ahal teke atları

Bu muhtemelen en bilinen ve kesinlikle en eşsiz özelliğidir. Ve neden bu kadar parlak? Uluslararası Akhal-Teke Yetiştiriciliği Birliği’ne göre, bazı Akhal-Teke’lerin saçları o kadar ince ve ipeksi ki, özel bir metalik parlaklık veriyor.

  Türkmen Atı: Ahal Teke

İlgilinizi Çekebilir