Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlar Karpuz Yer Mi?

Atları karpuz ile besleme hakkında bilinenler ve bilinmeyenler

Karpuz sıcak yaz günlerinin favori meyvesidir. İnsanlar için nasıl lezzetliyse atlar içinde karpuz öyledir. Hatta insanlar için kabuğu güzel olmasa da, muhtemelen atınız kıtır kıtır midesine indirecekir. Peki atlar için karpuz kabuğu yemek güvenli mi? Evet. Küçük miktarlarda karpuz kapuğundan bir zarar gelmez. Atınız olgun kısmı, çekirdekleri ve kabuğu dahil hepsini yiyebilir. Bazıları karpuz sevmeyebilir fakat çoğu ise çılgınca tüketir.

[ilgilikarti2 id=”2379″]

Karpuzdaki Şeker Zararlı Mıdır?

İnsanların atlarına karpuz yediklerinde endişelendiği şeylerden biri, görünüşte yüksek şeker içeriğidir. Adından da anlaşılacağı gibi karpuz çoğunlukla sudur. Aslında, bir porsiyon karpuz yaklaşık yüzde 90 sudur. Bir bardak küp doğranmış karpuzda yaklaşık 1 gram lif ve 9 gram şeker vardır. Bu, bir karpuzun kabaca yüzde 10’unun şeker olduğu anlamına gelir. Ayrıca birkaç vitamin ve mineral de vardır – A ve C vitaminleri, magnezyum ve fosfor.

Şeker bütün bitkilerde doğal olarak bulunur. Havuç bile, doğrandığında bir küp başına yaklaşık 6 gram şeker içerebilir. Bir atın doğal yiyecekleri, otları da şeker içerir. Yılın belirli zamanlarında, çimlerdeki şeker miktarı yüzde 25’ten fazla olabilir. Bu, sadece çok fazla yediklerinde bir sorun oluşturur, çünkü çimlerindeki çok fazla şeker laminitis ve koliklere neden olabilir. Görüldüğü üzere, şekerin sorun çıkarması için atın çok fazla karpuz yemesi gerekir.

Karpuzda toksin var mıdır? Atlar Karpuz Kabuğu Yer Mi?

İnsanların endişe ettiği başka bir şey de kabuktaki potansiyel toksinlerdir. Karpuz kabuğunda atlar için tehlike oluşturan belirsiz bir toksin yoktur. Karpuz kabuğu insanlar tarafından turşusu yapılıp yenebilmektedir.

[ilgilikarti2 id=”1593″]

Bazı at sahipleri çekirdeklerden dolayı endişelenir. Pek çok meyvenin çekirdeğimde toksinler vardır, ancak karpuzda toksin miktarı o kadar azdır ki herhangi bir soruna neden olması pek mümkün değildir. Karpuz çekirdekleri kavrularak da lezzetli bir şekilde tüketilir. Ayrıca,

atlar ne yer atlar karpuz sever

karpuz çekirdeği çok küçük olduğu için, boğulmaya neden olma olasılığı çok düşüktür veya çekirdeklerle ilgili endişeleri önlemek isterseniz çekirdeksiz karpuz satın alabilirsiniz.

Karpuzu dilimlemeden önce yapmanız gereken tek şey, dışını yıkamaktır. Kabuğuna, pestisitler veya herbisitler gibi böcek ilaçları püskürtülebilir. Kabuğunda bakteriler taşıyabilir ve bunlar karpuzu bıçakla soyarken içine girebilir. Bu insanlar ve atlar için iyi değildir. Karpuzu kesmeden önce kabuğun dışını soğuk suyla ve sert bir fırçayla yıkayın.

Her şeyde ölçülü ol

Ara sıra atınızı küçük miktarlarda karpuzla beslerken veya yenmemiş kabukları verirken sorun olmayabilir fakat gerçekten büyük bir miktar atınızın bağırsaklarında kolik veya başka sorunlara yol açabilir. Bu nedenle büyük miktarda yarı olgunlaşmış karpuz atınıza vermeyin. Ayrıca, atlar çiğnemeden veya az çiğneyip yutmaya çalışırsa boğulmaya neden olabilir. Eğer atınız açgözlü bir yiyici ise, mutlaka karpuz kabuğunu küçük ve ince parçalara ayırmalısınız.

  Sağlıklı At Beslemenin 16 Altın Kuralı

İlgilinizi Çekebilir