Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Belçika Atı

Belçika Atı zekaları için sevilirler ve aynı zamanda uysal, kibar ve sessizdirler, ve de sahiplerini memnun etmeye isteklidirler. Onlar sadık, yönetmesi kolay ve insan arkadaşlarına dostça davranan çalışkan hayvanlardır.

Belçika Atının Tarihi  

Belçika kökenli olan ve aynı zamanda önceleri Brabant Atı olarak da bilinen Belçika Atı, diğer bazı koşum at ırklarının gelişimine de katkıda bulunan eski Avrupa ırklarından biridir. Ortaçağ döneminin Flaman “Büyük Atı”nın, Belçika Atının atası olduğuna inanılmaktadır.

belçika ağır yük (koşum) atı

Belçika Ağır Yük Atının kökeni çok eski olmasına rağmen, ancak 1880’den sonra önemli ölçüde geliştirilmiştir. İlk Belçika Atı 1866’da Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmiştir. Belçika Atı, oldukça iyi bir şekilde kabul görmesine rağmen, Percheron Atı kadar popüler olmamıştır.

Belçika Atları zekaları ve memnun etmek için istekli oluşlarıyla sevilirler.

Belçika Atının soy kütüğü ilk olarak 18. yüzyılda yayınlandı. 20. yüzyılın başına kadar üç tip Belçika Atı mevcuttu ve bunlar “Nivellerin Kır Atı” (The Grey Horse of Nivelles), “Mehaigne’nin Dev Atı” (The Colossal Horse of Mehaigne) ve “Dendre’nin Büyük Atı” (The Big Horse of Dendre) olarak biliniyorlardı.

Belçika atlarının sayısı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sanayileşme ve mekanikleşme sebebiyle azaldı, ancak bu eşsiz ve güzel ırklara artan ilgi sebebiyle sayıları günümüzde artmaktadır.

Belçika Atı Özellikleri

Bu hayvanlar hala genellikle at arabalarını, kızakları ve faytonları çekmenin yanı sıra kereste taşıma ve çiftçilik gibi yük işleri için kullanılmaktadır. Ancak, koşum atlarına binmek gitgide popüler hale gelmektedir ve bu nazik devlere eğlence için binmek oldukça zevklidir.

Ortaçağ döneminin Flaman “Büyük Atı” nın Belçika Atının atası olduğuna inanılmaktadır.

  • Yükseklik: 160 – 183 cm
  • Fiziksel özellik: Ağır, güçlü
  • Ağırlık: 800-1000 kg
  • Ömür: Ortalama 30 yıl
  • En Uygun Olduğu Biniciler: Özellikle büyük ve güçlü atlarla çalışmaktan korkmayan at sahipleri, eğitmenler ve tecrübeli biniciler
  • Mizaç: Sabırlı, uysal, nazik, çalışkan, sessiz, istekli ve akıllı
  • Karşılaştırılabilir Irklar: Shire Atı, Clydesdale Atı

Belçika Atı Hakkında Bilgiler

Belçika Atı aslında en büyük ve en uzun at kategorisinde dünya rekorunu elinde tutmaktadır ve tüm koşum atı ırklarının en güçlü ve en dayanıklı olanıdır.belçika atı

Nazik ve zeki bakışlara sahip başı, kare ve açık olarak tanımlanır ve profili hafif içbükey veya düzdür. Ayrıca, boynu kaslı ve kısadır ve de vücudu kısa ve derindir. Sırtı geniş ve kısadır ve bacakları sağlam, ince ve güçlüdür; orta ila ağır derecede tüylenmektedir.

Bu at ırkı aynı zamanda ağır ve kaslı vücudu, güçlü kısa bacakları ile tanınır. Genel olarak, vücudunun derin bir çevresi vardır, ancak kısadır. Aslında bu cins, tüm koşum atı ırklarının en kompakt, en büyük ve en düşük duruşlusu olmakla birlikte, en genişi ve en derini olarak tanınmaktadır.

Avrupa Brabant’ı kalın ve bodur olacak şekilde yetiştirildi, ancak Belçika Atının Amerikan kan bağları daha rafinedir, daha uzun ve neredeyse her zaman lepiska kuyruk ve yele ile al dona sahiptir.

Bu atlar, Percheron veya Clydesdale’den daha az yüksek ve esnek olmasına rağmen güçlü bir harekete sahiptir.

Belçika Atı Dünyanın en güçlü at ırklarından biridir.

Don ve Nişaneler

Belçika Atında en yaygın olan donlar kırçıl, yağız, doru ve aldır. Bununla birlikte, bu atlar boz, kızıl kırçıl ve kırın yanı sıra beyazlı doru donda olabilir ve siyah lekelere sahip olabilirler.belçika atı özellikleri

Her ne kadar birçok çeşitli dona sahip olsa da Belçika Atı, al (genellikle akkanat al) donu, beyaz ya da krem renkte kuyruğu-yelesi ve dört bacağında bulunan yüksek seki sayesinde çoğu zaman anında tanınabilir.

Yararlı Bağlantılar

İlgilinizi Çekebilir