Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

En Zorlu Binicilik Sporu: Atlı Kaykay

İnternette insanların atlar tarafından çekilen kaykaylara bindiğini gösteren videoları görmüşsünüzdür. Eğer görmediyseniz, Atlı Kaykay (Horse Boarding) olarak adlandırılan bu yeni binicilik sporunu öğrenmeye ne dersiniz? Daniel Fowler-Prime ve Tom Kilroy kardeşler, İngiltere’de bu sporun kurucuları. Bu spor her geçen yıl daha da popüler bir hal alıyor. Temel amaçları ise bu sporun belirli kuralları ve prosedürleriyle birlikte uluslararası bir spor olarak kabul edilmesi.

Atlı Kaykay Nedir?

Horseboarding UK’a göre, “kaykay yapan kişi, 10 metreyi geçmeyen bir ipin ucundaki tutamağı tutarak kendisini küçük koşum takımıyla atın eyerine bağlıyor ve güvenliği sağlamak için hızlıca mekanizmayı bırakıyor. Atlı kaykay hem at binicisinin hem de kaykayı kullananın yeteneklerini test eden çok disiplinli bir spor.”

Göreceli olan yeni olan bu binicilik sporunun videolarını izledikten sonra, binicilerin doğru hızı ve pozisyonu koruyarak kaykay yapan kişinin istediği yönde gitmesini sağlaması gerektiği görülüyor. Takım üyeleri arasındaki iletişim hayati önem taşıyor.

Bir atlı kaykay takımında kaç kişi olması gerekiyor?

Toplamda her takımın üç üyesi var: at, at binicisi ve kaykay binicisi.

Yarışma Türleri:

Yarışmalar, 100 metre drag yarış pistinde gerçekleşiyor. İki takım ayrı kulvarlarda aynı anda yarışıyor. Yarışma sıcak geçiyor ve kazanan belli olana kadar son dakika değişimleri oluyor.

Diğer bir yarış türü ise Arena Atlı Kaykayı. Burada takımlar, karmaşık ve dönen bir alanda “kapılar” arasında geçerek zamana karşı yarışıyor.

Ödül ise en hızlı genel süreye ve her etkinlikte en yüksek hıza ulaşan takımlara veriliyor.

Bu sporu nasıl yapabileceğinize dair daha fazla bilgi almak için Horseboarding UK internet sitesine bakabilirsiniz. At Kaykayı Kuralları ise buradan yer alıyor.

Kaynak: https://horseyhooves.com/horse-boarding-extreme-equestrian-sport/

İlgilinizi Çekebilir