Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Binicilik Dersleri #1 İlk Defa At Bineceklere Tavsiyeler

İlk defa at binmeye mi karar verdin? Hafif içinizde bir gerginlik mi var? Asla korkmayın.  Nisbeten büyük bir ata binmek üzereyken böyle hissetmek doğaldır.

Binicilik bir at ve insanın beraber yaptığı tek spordur. At binmeye başlarken bir uzmandan destek almanız çok önemlidir. Sadece at binmek için rahat hissetmeniz için gereken desteği sağlamakla kalmayacaklar, aynı zamanda yeni başlayanlar için bazı önemli ipuçlarını da sizinle paylaşacaklardır.

Ne de olsa profesyonel eğitmenler de bir zamanlar acemiydi, değil mi? At binmeyi öğretirken sizin ne hissettiğinizi tahmin edip, sizin durumuza göre yardımcı olacaklar.

Binicilik uzun bir süreçtir. Onlarca yıl at binen insanların dahi binicilikte yeni öğreneceği şeyler vardır. Bundan dolayı sabırlı olmalısınız.

Uygun binicilik ekipmanları kullanın.

binicilik malzemeleri

Binicilik ekipmanları hem güvenli bir sürüş için hem de ata hakim olmanız için gereklidir. Mini etek, şort, plaj terliği ile at binmek oldukça zordur. Bunun için at binmeye giderken binicilik pantolonuyla beraber kısa bot ile çeps ya da bir binicilik çizmesi hazırlayın. Tabi en önemlisi kafanızı korumak için bir binicilik togu şart.

Atınızı selamlayın. Onu sevin.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=1Xb7UTl05u4″]

Atlar sizin keyfinize göre kontrol edebileceğiniz bir makine değildir. Atların da bir kalbi olduğunu her daim hatırlayın. Atlar aynı zamanda sinirli, yorgun ve ona yeni birinin bineceğinden dolayı ürkebilir. Bu nedenle, başından beri güzel bir bağ kurmak için onunla tanışırken atınızı selamlayın.

Atınızı selamlamak için, yavaşça elinizi uzatın ve atınızın burnuyla, elinize dokunmasına ve koklamasına izin verin. Bu basit harekete “binicinin tokalaşması” diyebiliriz ve ona binmek için izin istemenin bir yolu olarak yorumlayabilirsiniz.

Kendinize güvenerek binin.

Binicilik Dersleri #1 İlk Defa At Bineceklere Tavsiyeler 2

İzni kopardığımıza göre, sıra geldi ata binmeye. Siz belli etmediğinizi sansanız bile eğer gerginseniz, atlar hissedebilir ve onlar da huzursuz olabilir. Geçmişten bugüne gelen bir binicilik geleneğidir ki atlara sol taraftan binilir. Siz at binerken, ilk başlarda mutlaka birinden atın başını tutmasını için yardım isteyin.

Sol ayağınızı kaldırıp üzengiye geçirin, iki elinizle birden eyerden tutup kendinizi yukarı atarken bu esnada sağ ayağınızı da ata sürtmeden atın sağ tarafına atın. Tıpkı bisiklete biniyor gibi hayal edin ve bu adımları uygulayın.

Kambur oturma, düz ve rahat otur.

at binme
Belki kendinizi hayatınızın en önemli yarışına çıkan profesyonel biniciler gibi heyecanlı hissediyorsunuz. Ama şimdi aklınızdaki her şeyi unutmanın tam zamanı. Şuan sakince bir at binebileceğiniz güzel bir hafta sonu.

Atınızı kontrol etmenin en önemli yolu doğru oturuştan geçmektedir. Baş, omuzlar ve topuklardan geçen hayali bir çizgiyi düşünün ve dik bir şekilde oturun. Sırtınızı omuzlardan sıkıp germeyin, dik fakat rahat olun ve dizginleri yumuşak bir şekilde tutun.

Dizginlere asılmayın, nazikçe tutun.

binicilik dizginler

Dizginleri tutarken kollarınızı gevşetin ve dizgini asla çok sert çekmeyin. Yeni binicilerin en çok yaptığı hata dizginlere fazla anlam yüklemektir. Binici adayı dengesi bozulduğunda, korkarak dizginlere asılmaya başlar. Sert bir şekilde dizginleri çektiğinizde atınız zarar görür. Dizginlerin asla tek başına atı durduran ya dayönlendiren bir uyarı ve yardım olmadığı aklınızın mutlaka bir köşesinde bulunsun Bu konuyu ilerleyen derslerde daha iyi anlayacaksınız. Biraz sabır 🙂

Dengenizi sağlamak için eyeri tutmayın.

at malzemeleri
Sıkça karşılaşılan hatalardan diğeri de acemi biniciler, dengesi bozulduğunda dizginleri bırakıp eyerden tutmaya çalışır. Vücudunuzu kasıp, dizginlerin kontrolünü bıraktığınızda atın üstünde kontrolünüz kalmaz. Bu sayede atınızın sizi götürdüğü yere gideceğiniz kesin 🙂

Gözlerinizle gideceğiniz yere bakın.

güzel atlar

Biniş esnasında asla atınıza bakmayın. Gözlerinizi daima gideceğiniz yolda tutmalısınız. Atınıza bakmak ile önündeki yolu görmezden gelip arabanın kaputuna bakmaya benzer. (Böyle şoförlü bir arabada olmayı kim ister ki?)

Atınızın kulağından ileriye doğru bakmanız gerektiği söylenir. Ancak doğru duruş ile yolu gördüğünüz müddetçe güvenli bir biniş için bu kadarı da yeterlidir.

Atınızla Uyumlu Olun.

atları sevme

Sakin olun ve vücudunuzu atın ritmine bırakın. Yürüdüğü yolu hissedin ve sizi bir yandan diğer yana sallasın. Çok gerilirseniz at da bunu hissederek zıplayabilir ve dengenizi bozabilir. Maalesef sırtınızda bir rahatsızlık meydana gelebilir.

Atınız olduğunda onun her istediğini yapmasına izin verebileceğiniz anlamına gelmez. Atınıza karşı davranırken diktatör değil bir lider gibi olun.

Binicilik Sporunda Sabırlı Olun ve Güvenliği Elden Bırakmayın.

at nasıl binilir

Binicilik çok uzun bir süreçtir. At binmeye başladığınızda hemen dörtnala gideceğinizi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sadece birini etkilemek uğruna güvenliğinizi riske sokmaya değmez. (Kırık bir kol lisede olduğu gibi etkileyici değildir.)

Muhtemelen bir noktadan sonra atınızı süratliye kaldırabilirsiniz fakat daha fazlası acemiler için akıllı bir karar olmayabilir.

Bir profesyonel gibi inin.

Bu adıma geldiyseniz, düşmeden binişi tamamladınız demektir. Attan inmek için hazır olduğunuzda, atınızın durduğundan emin olun. İlk binişlerde atınızı birisi tutarsa sizin için daha iyi olur.

Her iki ayağınızı üzengiden çıkarın, öne doğru yaslanın, sağ bacağınızı at üstünde döndürün ve atlayın. Aynen bindiğiniz gibi, olabildiğince yumuşak bir şekilde yapmaya çalışın. Atınıza teşekkür edin ve onu sevin. Büyük ihtimal bir sonraki binişi iple çekiyor olacağına eminiz.

İlgili Yazılar:

İlgilinizi Çekebilir