Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Percheron Atı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Percheron atı günümüzde Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın olarak görülen ve çeşitli amaçlarla yetiştirilen atlardır. Ancak Percheron atları kökeni Fransa’ya dayanır. İlk olarak Fransa’nın Perche ilinde ortaya çıktıkları için bu isimle anılırlar. Dünyanın en büyük atları arasındadır.

Percheron Atlarının Tarihçesi

Percheron atları geçmişi oldukça eski olan atlardır. Geçmişte 17, yy’da Fransa’nın Perche ilinde yetiştirilen atlar özellikle savaş zamanlarında kullanılmışlardır. Aynı zamanda bu atlar Haçlı Seferleri sırasında da kişiler tarafından kullanılmışlardır. Güçlü ve büyük atlar oldukları için savaş sırasında sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamışlardır.

[ilgilikarti2 id=”4664″]

Percheron atları 1800’lü yıllarda Amerika’ya getirilerek orada çiftliklerde yetiştirilmeye başlanmışlardır. O yıllardan günümüze kadar geçen süre boyunca da Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya ve yetiştirilmeye devam etmişlerdir. O dönemlerde genelde savaş zamanlarında ve tarım alanlarında kullanılmışlardır. Günümüzde de ABD dışında Kanada ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Percheron Atlarının Fiziksel Özellikleri

Yaygın bir at ırkı olan percheron atları dünyanın en büyük ve en güçlü atları olarak bilinirler. Bunun sebebi de boylarının 2 metreye kadar ulaşabiliyor olmasıdır. Percheron atları bir tondan fazla ağırlıkta olabilirler. Bu atlar kaslı yapıları sayesinde yük taşımaya ve sürüşlere dayanıklıdırlar.

Büyük atlardan olan percheron atları küçük zarif kulaklara sahiplerdir. Bu atların yeleleri ve kuyrukları kalın şekildedir. Sürüş için uygun olan bu atların ayakları dengeli yürüyüş için uygundur ve bacakları kılsızdır. Ayrıca percheron atları melez at ırkları arasında yer almaktadır.

Percheron Atı Karakter Özellikleri

Percheron atları en heybetli atlardan olmalarına karşılık sakin karakterli olan atlardır. Sahiplerine zorluk çıkarmayan kibar atlardır. Sakin oldukları için ilk defa ata binecek kişiler için kolaylık sağlayan atlardandır. Tarım işleri için kullanmaya uygun güçlü yapıları vardır. Tarım alanında makineler yaygın kullanılsa da hala organik tarım yapan kişiler tarafından tarım alanında percheron atları kullanılıyorlar. Ayrıca percheron atları sürüşler ve yarışlar için istekli davranan atlardır. Ayrıca bu atlar tüm atlar gibi zeki hayvanlardır. Percheron atları aynı zamanda zorlu hava şartlarına dayanıklılık gösteren atlardır. Bu atlar geçmiş zamanlarda da yarışlarda başarılı sonuçlar elde etmiş atlardır.Percheron atı dünyanın en büyük atları arasındadır

Percheron Atlarında Görülen Donlar

Percheron atlarının ilk doğduklarında donları genelde yağızdır. Zaman içinde donları açılarak kıra dönerler. Percheron atları genellikle yağız ve kır olmak üzere, al, doru, kırçıl donlarında da görülür. Bazı atların ayaklarında ve başlarında beyaz nişanelere rastlanabilmektedir.

Percheron Atlarının Yaşam Süresi

Amerika ve Kanada’da yaygın olarak yetiştirilen percheron atları uzun yıllar yaşayan atlardır. Bu yüzden uzun yıllar yarışlarda ve sürüşlerde kullanılırlar. Sağlıklı percheron atları yaklaşık olarak 25 yıl yaşam sürmektedirler. Hatta bazı percheron atlarının 40 yıl yaşadığı bilgilerine de ulaşmak mümkün olmaktadır.

  Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Percheron Atlarının Eğitimi

Percheron atları eğitebilen at cinslerindendir. Düzenli eğitim gördüklerinde atlama yarışlarında başarılı sonuçlar elde edebilmektedirler. Ayrıca bu atlar sürüşler için uyumlu atlar oldukları için at koşularında da kullanılmaya uygundurlar. Uyumlu atlar oldukları için binicilerine kolaylık sağlarlar.

Yüksek atlama yarışlarında yaygın olarak kullanılan percheron atları aynı zamanda reklamlarda da kullanılmaktadır. Heybetli görüntülerinden dolayı izleyicilerin dikkatini çekebilmektedirler.

  At ve Binicilik Eğitimlerinde Asla Yapmamanız Gereken 7 Büyük Hata!

Percheron Atının Bakımı

Amerika’da yaygın olarak yetiştirilen percheron atlarının bakımı da oldukça kolaydır. Uysal evcil hayvanlar oldukları için bakıcılarına zorluk çıkarmazlar. Günümüzde Amerika’da ve Kanada’da at çiftliklerinde yetiştirilmeye devam etmektedirler. Yetiştirilen bu atlar koşularda, reklamlarda ve sürüşlerde kullanılmaktadır.

İlgilinizi Çekebilir