Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlar son derece hassas hayvanlardır. Bu nedenle onların beslenmesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer bir at sahibi iseniz ya da yalnızca atların yanında zaman geçirmeyi seviyorsanız, onları hangi gıdalarla besleyip, besleyemeyeceğiniz ve atlara rahatsızlık veren yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

İşte O Yiyeceklerin Listesi

Çikolata: İçerisinde kimyasal teobromin maddesi bulunduran bir gıda olduğu için vereceğiniz büyük miktarlardaki çikolata, atlar için öldürücü olabilir. Ayriyeten yarış atları uyuşturucu testlerinde pozitif çıkabilir ve onları yarıştan men eder.

Et ve Süt Ürünleri: Atlar otçul varlıklardır. Onların sindirim sistemleri et ürünleri ile beslenmek için uygun değildir. Et tüketmelerinin uzun vadeli etkileri bilinmediği için bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda yetişkin atlarda laktoz toleransı vardır. Onları peynir, süt, dondurma veya yoğurt gibi süt ürünleri ile beslemek ishal olmalarına sebebiyet vermektedir.atlara rahatsızlık veren yiyecekler

Ekmek: Ekmek, çörek, kek ve benzeri hamur işi gıdalar sindirim sisteminde tıkanıklığa yol açabileceğinden atlara verilmemesi gerekmektedir. Genel bir kural çerçevesinde, insanlara yönelik işlenmiş gıdalarla atları beslemeyin.

Domates: Domates, son derece zehirli olan güzelavrat otu ile aynı familyadandır. Bitki, koliklere sebep olan atropin içerir, kalp atış hızını arttırabilir ve sonuç olarak sindirim problemlerine yol açabilir.

Sarımsak ve Soğan: Oldukça popüler bir takviye gıda olan sarımsak, pek çok faydası olmasına rağmen, kansızlığa neden olan n-propil disülfit içerdiğinden ötürü yalnızca ölçülü bir şekilde verildiği zaman zararsızdır.

Soğan da aynı şekilde frenk soğanı ve pırasanın da içerisinde bulunduğu allium familyasındadır. Yine bunlar da n-propil disülfit içerir ve kansızlığa neden olabilir.

Küflü ve Tozlu Saman: Atların devamlı olarak kaliteli otlarla beslenir ama tükettikleri otların küflü veya tozlu olmaması hususunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Şayet küflerdeki sporlar atların solunum sistemine kalıcı zararlar verir.

Bahçede Kesilen Çimler: Kesilmiş olan çimler böcek ilaçları ve zehirli birtakım bitkiler içerebilir. Kesilme sonucunda açığa çıkan gazlar kolik ya da mide problemlerini tetikler.

Patates, kepek ve ravent otu da atların uzak tutulmaları gereken besinler arasındadır.

İlgilinizi Çekebilir