Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Dünyanın En Büyük Atları

Asil hayvanlar olarak bilinen atlar her zaman ilgi çekici binek hayvanları olmuştur. İnsanlığın var oluşundan beri atlar savaşlarda kullanılmıştır. Peki, dünyanın en büyük atları hakkında neler biliyorsunuz? Dünyanın en büyük atı kaç metre boyunda?

Shire Atı

Shire at ırkı genellikle dünyanın en büyük at ırkı olarak kabul edilir. Bu güzel, devasa hayvanlar büyük oldukları kadar uysaldır da.

Birleşik Krallık Shire Horse Society tarafından bir aygırın Shire atı olarak kabul edilmesi için, boyu en az 172 cm olmalıdır. Şimdiye kadar kaydedilen en büyük at, 19. yüzyılda yaşayan, 215,9 cm boyunda ve 1500 kg ağırlığında bir Shire atı idi. Shire atları, sanayi devrimi öncesi yıllarda hem İngiltere hem de ABD’de faydalı ve popülerdi, ancak I. Dünya Savaşı’ndan sonra diğer ağır yük atlarıyla aynı kaderi paylaştılar.

Boyları aygırlarda 172 cm., kısraklarda 162 cm., civarında görülür. Kafa yapıları ince ve uzun olduğu için bünyeye göre biraz küçük görünmektedir. Çene kemiği diğer at türlerine göre daha büyük ve daha sağlamdır. Kuyruğu oldukça tüylü ve uzundur. Savaş atı veya yarış atı olarak kullanılmamıştır. Sirk ve tarım alanlarında görev yapmıştır. Oldukça zeki olduğu için birçok sirkte, Shire atı kullanılmaktadır.

Günümüzde Shire atlarının nesli tehlike altındadır. II. Dünya Savaşı ile sayıları neredeyse yok olacak kadar azaldı. Ama neyse ki yapılan kararlı çalışmalar neticesinde sayıları yavaş yavaş artıyor.

Percheron Atı

Boyları ortalama 2 metreye kadar ulaşmaktadır. 2005 yılı Guinness rekorlar kitabına bir Percheron atı Dünyanın en uzun atı olarak girmiştir.

Haçlı seferleri sırasında şövalyeler savaş atı olarak kullanmıştır. 1830’lu yıllarda ise ABD’ye getirildikten sonra çiftliklerde bakılmaya başlanmıştır. ABD’de savaş atı olarak değil güçlü olduklar için tarım alanlarında kullanılmıştır. Fakat teknolojisinin ilerlemesiyle atların yerini makineler almış oldu. Devasa boyutuna rağmen, sevecen ve narin hayvanlar olarak bilinmektedir.

Dünyanın En Büyük Atları 2

Clydesdale

İskoçya kökenli Clydesdale, ünlü Budweiser Clydesdales atlı grubu sayesinde günümüzde dünyanın en çok bilinen ağır yük atlarından biridir. Shire atlarından genellikle daha küçük olsa da, ırkın yüksekliği de dahil olmak üzere 20. yüzyılda çok değişti. Enerjik, gösterişli ve uysal olan bu atlar hala tarım, ormancılık ve güç gerektiren diğer işlerde kullanılmaktadır, ancak güzel görünümleri ve beyaz, tüylü ayakları nedeniyle de geçit töreni, at arabası ve gösteri atları olarak da kullanılmaktadır. Popülerliğine rağmen, birçok ağır at ırkı gibi, Clydesdale maalesef neslinin tükenme riskiyle karşı karşıyadır.

Belçika Atı, Suffolk Atı, Hollanda Ağır Yük Atı da dünyanın en büyük atları arasındadır. En kısa sürede yazımızı güncelleyip bu ırkları da açıklayacağız.

İlgilinizi Çekebilir