Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

En Uzun Yaşayan At: Old Billy

Asil duruşu ile meşhur atlar tüm dünyada yüzyıllardır beğeni topluyor. Bazı kesimler tarafından hobi olarak bakılan, yarışlara katılan atlar birçok cinse ayrılsa da her cinsin kendine göre asilliği ve güzelliği var. Fazlaca türe ayrılan atların ömrü 20 ve 30 yıl arasında değişkenlik gösterebiliyor. Bakımları ve evcilleştirme süreçleri oldukça zor olan atlar yapı gereği uysal bile olsa bakım ve evcilleşme süreçleri oldukça zor oluyor. Sahibi ile uyuşan ve eğitimleri başarı ile bitiren bir atın sahibine çok sadık olduğu bilinmektedir. Tarihten günümüze kadar savaş, ulaşım, spor gibi her alanda adı geçen hayvan türü olan atlar aslında geçmişten günümüze insan yaşamı ile iç içe geçmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Peki, Dünyanın en uzun yaşayan atı: Old Billy kimdir?

[ilgilikarti2 id=”3495″]

Old (Yaşlı) Billy

Hakkında fazla bilgiye ulaşılamamış olmasına rağmen dünya tarihinde bilinen en uzun ömürlü atın ismi Billy. 1800’lü yıllarda yaşadığı bilinen Billy, türünün bilinen yaşam sürelerinden oldukça fazla yaşadığı için zamanla Old yani yaşlı unvanını almıştır. Bu unvanın sahibi tarafından mı yoksa uzun ömürlü olduğu için tarihte unutulmaması ve ayırt edilebilmesi açısından zamanla mı oluştuğu bilinmiyor. Tahmini olarak 1700’lü yıllarda İngiltere’de doğduğu kayıtlara geçen ve sahibi tarafından yük taşıma gibi işlerde kullanılan bir mavna atı olduğu biliniyor. Kahverengi olarak bilinen bu atın geçtiğimiz zamanlarda ressamlar tarafından resmedildiği ve sergilerde sergilendiği biliniyor. 62 yıl yaşayarak sadece kendi türünün değil bütün at ırkının en fazla yaşayan atı olmasına rağmen çok eski yıllarda yaşadığı ve öldüğü için Guinnes Rekorlar Kitabı’nda ne yazık ki adı bulunmuyor. Bilinen dünya tarihinin en uzun yaşayan atı Old Billy 27 Kasım 1822 de ölerek 62 yıllık uzun ömrü ile bilinen tarihe damgasını vurmuştur.En Uzun Yaşayan At: Old Billy 2

Bilinen Diğer Uzun Ömürlü Atlar

Old Billy bilinen ve en uzun ömürlü yaşayan at olarak biliniyor fakat onun kadar olmasa da tarihe adını geçirmiş ve türlerinden daha uzun yaşamış atlarda var. Arap ve İngiliz karışımı olan bir atın 51 yaşadığı fakat kayıtlarda adı bulunmadığı ve sadece 2004 yılında öldüğü bilinen bir atın yanı sıra hala yaşamını sürdüren bir başka at daha var. 51 yaşında olan adı Shayne olan at İngiltere’nin Essex eyaletinde yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Özel olarak bakılmaya devam edilen Shayne düzenli olarak veteriner kontrolünden geçiyor ve günde dört öğün yemek yedirildiği aynı zamanda vitaminlerle özel olarak bakıldığı biliniyor. Sahipleri tarafından kendisine zarar vermeyecek küçük işlerde bile çalıştırıldığı söylenen Shayne, talep edilmesi durumunda gereken araştırmalar yapıldıktan sonra Guinnes Rekorlar Kitabı’na adını yazdırabilecek.

[ilgilikarti2 id=”4001″]

İlgilinizi Çekebilir