Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Pony, cidago kemiğinden ölçüldüğünde 1.48 cm’nin altında kalan küçük boylu atlara denir. At ile arasında sadece bir fark vardır. O da boylarıdır. Fakat bu durumun istisnaları vardır. Bazı yerlerde, 1.48 cm’den uzun bir at, pony olarak sınıflandırılabilir.

Boylarının küçük olmasının nedeni, yiyeceklerin az olduğu zorlu koşullarda yaşamalarından kaynaklanmıştır. Soğuk iklimlerde yaşayan ponilerin, bulunduğu çevreye uyum sağlamaları için kalın tüyleri, yeleleri ve kuyrukları vardır.

pony nedir - pony hakkında bilgiler

19. yüzyılın ortalarında, ABD’deki bazı bölgeler posta taşımak için atlı arabaları kullanıyorlardı. 1860 yılında Missouri ve California arasında hizmete başlayan atlı posta servisi Pony Express, teslimat süresini haftalardan günlere indirdi. Daha sonra telgrafın kullanılmasından sonra Pony Express kaldırıldı.

  Tay Nedir?

Pony Anatomisi

Ponyler genellikle diğer atlardan daha geniş boyuna, daha kısa bir başa ve daha kalın yelelere sahiptir. Bir poninin vücut uzunluğu, omuzlarının yüksekliğinden daha fazladır ve kolan derinliği bacağının uzunluğuna eşittir. Kafasının uzunluğu omuz uzunluğuna eşittir.

Poniler aslında eşyaları ve insanları taşımak için yetiştirilen güçlü hayvanlardır. Sanayi Devrimi sırasında (1750-1850), kömür madenlerinde de kullanıldı. Bugün, çoğunlukla eğlence için özellikle çocuklar tarafından binicilik için kullanılıyor.

En Popüler Pony Irkları

Haflinger

Bir dağ ponisi olan Haflinger, dik yamaçlarda rahatça hareket edebilir. Ormancılık işlerinde kullanılabilir. Ayrıca kızak veya tekerlekli araç çekebilirler. Avusturya’da, bazen Edelweiss Ponisi olarak da adlandırılırlar.

Shetland Pony

Küçük boylarına rağmen, Shetland tüm at ve pony ırklarının en güçlülerinden biridir. Kendi ağırlığının iki katı kadar yük çekebilirler. Bir biniciyi engebeli arazide taşıyabilir ve ağır yükler altında çalışabilir. Shetland ponileri uysaldır ve genellikle sirklerde ve panayırlarda kullanılır.

  Dünyanın En Güzel 12 At Irkı

Pony Videoları

İlgilinizi Çekebilir