Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Efsane Atlar: Dünya Tarihine Geçen 10 At

Tarihi değiştiren insanların, büyük komutanların tarihe damga vurmuş efsane atları

Dünya Tarihine Geçen Efsane Atlar

Efsane atlar olur mu demeyin. Atlar diğer canlılardan farklı olarak insanların can yoldaşı olmuş, en büyük savaşlarda, tarihin en büyük imparatorlukları yıkılırken, kadim uygarlıklar yükselirken ve dahi tarihin en önemli olayları meydana gelirken hep insanların yanında olmuştur. Atlar yerini metal yığınlarına bırakırken bazı atlar dilden dile, nesilden nesile efsaneleşti.

  • Bu yazı dizimize devam ettiğinizde dünya tarihine geçen 10 efsane at ile tanışacaksınız.

Marengoefsane atlar

Marengo ünlü Napolyon’un atıydı. Adı Napolyon’un 1800 yılında kazandığı Marengo Savaşından gelmektedir. Sonrasında Marengo Napolyon’u birçok büyük savaşa taşıdı. Ve en ilginç şey Waterloo Savaşı’ndan sonra bu atın İngilizler tarafından ele geçirilmiş olmasıdır. Halen atın iskeleti İngiltere Ulusal Ordu Müzesi’nde sergilenmektedir.

Comanche

efsane atlar

Bu at, Little Bighorn’un savaş alanında bulundu. Comanche savaş alanında vücuduna oklar sıkışmış halde üç gün sonra bulundu ve tedavisi yapıldı. Daha sonra hiç savaşa gitmedi. Ünlü olmasının asıl sebebi savaş alanında üç gün sonra bulunan tek canlı olmasıydı.

Nielson

efsane atlar

Nielson, başka bir efsanevi insan olan George Washington’un atıdır. George Washington’u çeşitli savaşlara taşıdı. George Washington, İngilizler savaşta teslim olurken bu ata biniyordu.

Sakarya

efsane atlar

Sakarya Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği iki atından birisidir. Bu at Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde Atatürk’ü bir çok kez taşımıştır. Ankara Ulus meydanındaki zafer anıtındaki atı da Atatürk’ün Sakarya isimli atının tasviridir.

  Atatürk'ün Atları Sakarya ve Çankaya
  Atatürk'ün At Binerken Çekilen Fotoğraf ve Resimleri

Kopenhag

efsane atlar

Kopenhag Arthur Wellesley’in atı olan Kopenhag Waterloo savaşına da katılmıştır. Savaştan sonra Ulusal Ordu tarafından onur ödülü verildi. İngiliz hükümeti tarafından bir mülk verilerek ulusal bir hazine olarak korundu. 27 yaşında öldü ve askeri tören ile gömüldü.

Incitatus

efsane atlar

Roma’nın üçüncü yöneticisi Caligula, Incitatus’un sahibiydi. Atına oturması için bir ev verdi ve altınlarla süsledi. İhtiyaçları için 18 seyisi olan atın yemliği fildişinden, ahırı mermerden, gerdanlığı ise değerli taşlardandı. Daha sonra Incitatus Senato’da konsül olarak görev yaparak Roma tarihinin en önemli anlarına tanıklık etmiştir.

Kanthaka

efsane atlar

Kanthaka, Kral Buda’nın atı hatta can yoldaşıydı. Bu atın, Buda’nın doğduğu gün doğduğu söylenir. Kanthaka’nın kır donluydu. Kanthaka, dünyayı terk etmek için babasının Sarayından ayrılan Buda ile yola çıktı. Fakat Buda Anoma nehrini geçerken Kanthaka’yı nehrin diğer tarafında bıraktı. Gözden kaybolana kadar sahibine bakan Kanthaka üzüntüden öldü.

Pegasus

efsane atlar

Pegasus, Yunan Mitolojisinde önemli bir karakterdir. Kanatlı bir Tanrıça atıydı. Daha sonra ünlü Hollywood filmi “Herkül”de Pegasus’u Herkül’ün hayatı boyunca yanında izledik.

Burak

efsane atlar

Burak Katırdan küçük, merkepten büyük, beyaz bir binektir. Hz. Muhammed’i Miraç gecesi Allah’ın katına Burak taşımıştır. Hz. Muhammed’in atı deyince, akla ilk önce Burak gelir. Fakat at olduğu hakkında kesin bir rivayet olmadığından binek olarak adlandırılmaktadır.

Bukefalos

efsane atlar

Bukefalos, Büyük İskender’in inanılmaz bir atıydı. İskender, Bukefalos’u eğitirken kendi gölgesinden korktuğunu fark etti. Bunun için İskender güneşe çevirip sakinleşince eğitti. Hindistan seferinde ölen Bukefalos için İskender Bukefalya şehrini kurdu.

İlgilinizi Çekebilir