Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

İlk Defa At Binenlerin Yaptığı 9 Tehlikeli Hata!

Bol kıyafetler giymek

Binicilik kıyafetlerinin vücudu sarmasının bir nedeni vardır. Bol pantolonlar, kazaklar, uzun fularlar, dökümlü elbiseler düşmeniz durumunda eyer gibi binicilik malzemelerine takılabilir. Böyle bir durumda sürüklenmek attan düşmekten çok daha tehlikelidir.

Bedeninize uygun binicilik kıyafetlerini seçtiğinizden emin olun.

Eyere Tutunmak ya da Dizginleri Çekmek

Kimse attan düşmeyi ya da atın kaçırmasını istemez. Ancak atın kontrolünü kaybettiğinizde eyere tutunmak ya da dizginleri çekmek yapacağınız en büyük hatadır. Dizginlere asılarak dengenizi sağlamaya taktirde kendinizi atı sürüklerken bulabilirsiniz. Hem atınızın ağzı zarar görür hem de siz sürüklenebilirsiniz.

  Acemi Binicilerin En Fazla Yaptığı 11 Riskli Hata ve Çözümü

Dizginleri bırakmak

Dizginler atı kontrol etmenize yarar. Eğer korkup dizginleri elinizden bırakırsanız ve özellikle eğilip atın boynundan sarılıp tutarsanız, atınızın kafası karışabilir ve korkabilir.

Korkmuş olsanız bile, dizginleri tutun ve antrenörün size ne söylediğini dinleyin. İşler ters gittiğinde derin bir nefes alın ve söyleneni yapın.

Yanlış Ayakkabı Giymek

Parmak arası terlik, sandalet, topuklu ayakkabı, spor ayakkabısı, tırmanış botları ve diğer uygun olmayan ayakkabılar üzengiye tamamen girerse veya bir sıkıntı anında sıkışıp çıkartamazsanız felakete yol açabilir.

İlk binişte, mümkün olduğu kadar binicilik botlarına benzer bir ayakkabı bulmaya çalışın. Bu şekilde düşerseniz üzengiye ayağınızın takılı kalma olasılığı daha düşüktür.

Sadece Eyere Oturacağını Düşünmek

Pek çok insan, at binmek için tek yapmaları gerekenin eyerde oturmak olduğunu zanneder. Oysa ki Binicilik sadece eyerde oturmaktan ve atın tüm işi yapmasına izin vermekten çok daha fazlasıdır. Binicilik pratik, beceri, koordinasyon ve denge gerektiren bir spordur.

Algıları Kapatmak

Eğer ders alıyorsanız veya antrenörle bir gezintiye çıkıyorsanız, size söylenenleri dinlemek ve uygulayabilmek gerçekten önemlidir.

Antrenörünüze Güvenmemek

Eğer antrenör size boz ata binmenizi söylüyor ama siz kırata binmek istiyorsanız, antrenörünüz muhtemelen bu atı sizin için seçmesinin bir nedeni olduğunu unutmayın.

Diğer at binicisine gerçekten iyi bir sürüş izni veriyor gibi görünebilir, ancak bunun nedeni, binicinin attan en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğini öğrenmesi olabilir. Antrenörler binicileri atlarla eşleştirmede iyidir. Bu yüzden “belki bir gün, onu sürebilir miyim?” diye sormak daha adil olur. Şimdilik antrenörün seçimine güven. Daha yolun başındasınız.

Kaskı Çıkartmak

At ile adeta gezinti yapıyor olsanız bile her zaman binicilik kaskını tak.

  Binicilik Malzemeleri ve At Donatım Ekipmanları

Vazgeçmek

İlk binişten sonra, binmenin eyerde oturmaktan çok daha fazlası olduğunu fark edeceksiniz. Ağrılı kasların olacak ve bazı şeyler hakkında kafan karışmış olabilir. Çünkü iki canlının bir arada olduğu hem zihnen hem fiziken vücudunuzun alışkın olmadığı bir spora başladınız. Fakat hemen pes etmeyin. Her binici mutlaka bu eşikten geçiyor.

Binicilikte düzenli antrenman bilginizi ve yeteneğinizi hızla arttıracaktır. At binmek söz konusu olduğunda, öğrenme yaşam boyu süren bir yolculuktur.

Sahilde at binerken, dalgaların kıyıya çarparken yaptığı köpürtmeyi anlayamazsınız. 

İlgilinizi Çekebilir