Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Ilıkkanlı, Sıcakkanlı ve Soğukkanlı At Irkları Ne Demek?

Bir atı sıcakkanlı, soğukkanlı veya ılıkkanlı olarak tanımlarken gerçekten farklı at ırklarını mizaçları, yapıları, hareketleri ve en uygun performans gösterdikleri görevlere dayanarak birlikte gruplandırıyoruz.

  • At hakkında geniş ve kapsamlı yazımızı okudunuz mu?

Soğukkanlı At nedir?

Tarım ve taşıma amaçları için kullanılan eski Avrupa ırklarının soyundan gelen soğukkanlı atlar uzun ve ağırdırlar ve yük vagonlarını, arabaları ve sabanları çekmek için uygun özelliktedirler. Güçlü ve kaslıdırlar ve yorulmadan tüm gün çalışmalarına izin veren bir hareket yapısı ile uzun ve düz adımlarla yavaş hareket ederler. Genellikle sakindirler ve sakin olma eğilimleri nedeniyle “nazik devler” olarak adlandırılırlar ve dünyanın en büyük atları olarak görülürler.

Soğukkanlı At Irkları

Sıcakkanlı At nedir?

Sıcakkanlı atlar Orta Doğu soyundan gelen eski at ırklarıdır. Ateşli, cesur ve hızlı öğrenen atlar olarak kabul edilirler ve esas olarak hız ve çeviklik için yetiştirilirler. Muhtemelen en çok tanınan sıcakkanlı cins “Safkan İngiliz Atları“dır. Genellikle hafiftir ve uzun bacakları, ince cildi, gergin ve enerjik eğilimleri ile bilinirler.

Sıcakkanlı At Irkları

Ilıkkanlı At nedir?

Ilıkkanlı atlar, sıcakkanlı ve soğukkanlı ırkları birbiri ile çiftleştirilerek üretilmiştir. Bu üretim, “sıcakkanlı” dan daha büyük fakat “soğukkanlı” dan daha rafine olan ve orta ağırlığa sahip bir at ortaya çıkartmıştır. Koşum atlarının daha sakin karakterini ve Safkan / Arap atlarının atletik becerilerini aldıkları için günümüzde son derece popüler spor atlarıdır.

  • Hollanda Ilıkkanlı Atları
  • Hanoverian Atı
  • Trakehner
  • Holsteiner
  • İrlandalı Spor Atı

İlgilinizi Çekebilir