Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Atlar nasıl uyur biliyor musunuz?

Atlar nasıl uyur hiç gördünüz mü? Bu olağanüstü canlıların uyku alışkanlıkları insanlardan çok farklıdır. İnsanların çoğu genellikle günde, 24 saatin 8 saatini uyuyarak geçirir. Fakat atlar gün boyunca kısa aralıklarla uyur. Kesinlikle çoğu insan gibi gece ya da gündüz tamamen uyumazlar. Atların uyku düzenleri yaşlarına bağlı olarak değişmektedir.

Atlar ne kadar uyur?

Yetişkin atlar bir günde yaklaşık üç saat uyurlar. Uykunun uzunluğu ve türü diyet, sıcaklık, çalışma, gebelik ve cinsiyetten etkilenir. Her uyku evresinin süresi bir seferde sadece birkaç dakika sürer. Genç atlar yetişkin atlardan daha fazla uyuma eğilimindedir. Yaşlı atlar daha sık uyuyabilir.

Yeni doğan bir tay sık sık kestirmek için uzanır ve yaklaşık üç aylık olana kadar günün yaklaşık yarısını uykuda geçirir. Yavru büyüdükçe, şekerleme sıklığı azalır ve yatma yerine ayakta durmaları daha olasıdır. Havanın bir atın nasıl uyuduğu üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Uyku Pozisyonları

Atların ayakta uyuduğu doğrudur. Uyuyan bir at, ağırlığını genelde iki ön ayak ve bir arka bacak üzerinde taşıyacaktır. Diğer arka bacak tırnağın üzerinde havada durarak dinlenecektir. Atlar kalça hareketiyle arka bacakların duruş pozisyonu değiştirerek sırayla bir bacağını dinlendirir.

Derin uyku sırasında baş ve boyun sarkabilir, kulaklar gevşer, dudaklar sarkar ve gözler kapanır. Bazı atlar düz bir şekilde yere uzanarak uykuya dalar, rüya görür gibi horlayabilir ve seğirebilir. Bu, insanlarda uykunun REM aşamasına eşdeğer olabilir. Elbette, belirgin horlamaya solunum sistemi üzerindeki artan ağırlık neden olabilir.

atlar nasıl uyur kimi zamana ayakta kimi zaman da yatarak uyuyabilir

Uyku Alışkanlıkları

Atlar güneşte yatabilir hatta birkaç atın aynı anda sıcak bir bahar gününde güneş banyosu yapması şaşırtıcı değildir. Çoğunlukla birkaç at uzanırken, bir veya iki at etrafı seyreder gibi ayakta kalacaktır. Atlar soğuk karlı havalarda uzanmak için daha az zaman harcarlar, ancak karlı ama güneşli bir günde, bazıları karda uzanabilir. Her atın kendi uyku alışkanlığı vardır. Bazıları sadece geceleri uyurken bazıları ise sadece gündüzleri uyur.

Gerçekten soğuk, yağışlı ve fırtınalı havalarda, atınız uyuyacak kadar rahat edemeyebilir. Atınız uyumaya çalışırken, yanına girmeyin. Atınızın rahatsız edilmediğinden emin olursanız daha rahat uyumasına yardımcı olursunuz. Atınızın tavlada ya da padokta olsun, dinlenmek için rahat ve güvenli bir yere ihtiyacı vardır.

atlar nasıl uyur? yorgun olduklarında yatarak uyuyabilir
Merada hunharca uyuyan bir tay.

[ilgilikarti2 id=”3495″]

Atlar nasıl ayakta uyur?

Peki bu atlar ayakta nasıl uyur hiç düşündünüz mü? Yetişkin atlar sıklıkla ayakta durur. Ön ve arka bacaklarında bulunan tendonların ve bağlarının fonksiyonları sayesinde yatmadan, ayakta dinlenir ve uyurlar. Yatmak aslında bir at için ayakta durmaktan daha streslidir.

Kendi ağırlıkları iç organları üzerinde baskıya neden olur. Ancak, atların rahat olduğu bir yer varsa, her gün çoğu kısa bir dinlenme için yatar. Bazıları öylesine rahatlayacak ki tıpkı bir köpek gibi kasları seğirir ve horlar. Bu nedenle kuru, ferah korunaklı bir alan sağlamak önemlidir, böylece atınız güvenli bir şekilde uzanabilir.

Atlar Nasıl Uyur – Video

İlk defa sevimli dostlarımızın uyuduğunu gören insanlar, acaba bi rahatsızlığı mı var diye korkabilir. Fakat rahat olun. Çoğunlukla sayıklama şeklinde uyudukları için bu durum oldukça normaldir.

  At ve Binicilik Eğitimlerinde Asla Yapmamanız Gereken 7 Büyük Hata!
  Atlar ne yer? At Yemleri ve Diğer Besinler

Atlar ne kadar uyur?

Yetişkin atlar bir günde yaklaşık üç saat uyur iken yaşlı atlar daha sık uyuyabilir. Bu uyuma tek seferde değil gün içerisinde kısa kestirmeler şeklinde olur.

Not: Atınızın hasta olduğundan şüpheleniyorsanız derhal veterineri arayın. Sağlıkla ilgili sorular için her zaman veterinere danışın. Atınızın durumunu anlatabilmek için daima atınızın sağlık geçmişini bilirseniz size en iyi tedaviyi sağlarlar.

Faydalı Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/Horse_behavior

İlgilinizi Çekebilir