Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Endülüs Atı

Endülüs atı aslında İber Yarımadası’ndan geldi ve dünyanın en ünlü olduğu yer olan Andalucia eyaletinin adını aldı. Eski bir at ırkı olduğuna inanılmaktadır. Çünkü 20 bin yıllık mağara resimlerinde benzer bir atın tasviri bulunmaktadır. Ayrıca Homeros da İlyada’da bu atlardan bahsetmiştir.

711’de, Endülüs atları, Kuzey Afrika’nın Berberi atlarıyla yetiştirildi. Bununla birlikte, bu ırk, Orta Çağın son kısmı sırasında Carthusian Rahipleri tarafından yetiştirildi. Aslında, Carthusian Rahipleri mükemmel at eğitmenleri ve yetiştiricileriydi ve kan hattını saf tutabiliyorlardı.

Endülüs Atları birçok ırkın temelidir.

Napolyon’un ordusu tarafından 1800’lerde yapılan bir istila sırasında Endülüs atlarını çaldığında, ırk tehdit altında olsa da, gizlenen bir sürü sayesinde ırkın devamlılığı sağlanmıştır. Fakat daha sonra 1832’deki bir salgın İspanya’daki at nüfusunu mahvetse de, Cartuja Manastırı’nda bulunan Endülüs atlarının küçük bir sürüsü ile ırk saf olarak hayatta kalmaya devam etti.

[ilgilikarti2 id=”random”]

Ayrıca, Endülüs at ırkının, Lipizzan ve Peru Paso Atı da dahil olmak üzere diğer birçok ırkın temeli olduğunu da belirtmek gerekir. Geleneksel Binicilik ve çiftlik çalışmalarında öne çıktığı İspanya’da, Endülüs atları, saf İspanyol ırkına anlamına gelen Pura Raza Espanola olarak anılır. Sayılarının az olması nedeniyle 1962’ye kadar Endülüs atları ihraç edilmedi.

Endülüs Atı ÖzellikleriEndülüs Atı 2

Zarif fakat güçlü olarak nitelendirilen eşsiz yeteneklere sahiptir. Bu özellik, onları, piaf, havaya zıplamak ve pasaj dahil, üst düzey at terbiyesi hareketlerinde yetenekli hale getirir. Bu atlar, katlandıklarında ve tırıslandıklarında dik adımlarla hareket ederler ve bu adımlar da oldukça belirgindir.

Bu atlar, süratli ve dörtnalda dik adımlarla hareket ederler ve bu adımlar da oldukça belirgindir.

Bu hayvanlar, çok farklı görevleri yapmak için de idealdir. Endülüs atları at terbiyesi haricinde engel atlama, genel binicilik, atlı jimnastik disiplinlerinde de yeteneklidir.

  Uzunyayla Atı

Karakterleri açısından Endülüs atlarının harika bir mizaçları vardır. Bu atlar zeki, hassas, yumuşak başlı ve cesurdur. Irkın öğrenme isteği fazladır ve bu atlar kolaylıkla yeni ve değişen durumlara kolayca uyum sağlayabilir.

Bu atlar uyumlu ve itaatkâr oldukları için eğitilmeleri kolaydır, ayrıca çabuk öğrenirler. Bununla birlikte, bazı deneyimli antrenörler çeviklikleri, ağır vücutları ve tez canlılığı nedeniyle Endülüs atların üstesinden gelmek için at eğitimi tecrübeniz varsa bu atları almanızı tavsiye eder.

Endülüs Atının Benzersiz Özellikleri

 • Benzersiz muhteşem bir görünüme sahiptir. Başı orta uzunlukta olup yüzü hafif dışbükey veya düz bir profille iyi orantılıdır (içbükey veya dışbükey profilleri istenmez).
 • Alın, hafifçe yuvarlak ve geniştir.
 • Burunlar yavaş yavaş daralır ve burun delikleri badem şeklindedir.
 • Gözler etkileyici, canlı ve biraz üçgendir.
 • Kulaklar küçüktür.
 • Kuyruk ve yele bol, uzun ve dalgalıdır.
 • Sırtı düz, kaslı ve biraz kısadır.
 • Omuz başı geniş olmalıdır.
 • Göğüs derin ve kavisli, kaburga kemikleri uzundur.
 • Boyun orta uzunlukta ve büyüktür.
 • Omuzlar bile kaslı ve uzundur.

Don ve Nişaneler

endülüs atı

Don açısından, bu güzel atlar genellikle kır veya beyazdır. Az da olsa palomino, boz, yağız, al, doru ve seyrelti genler görülebilir.

  Percheron Atı, Özellikleri ve Kullanım Alanları
  Efsane Atlar: Dünya Tarihine Geçen 10 At

İlgilinizi Çekebilir