Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

İngiliz Atı Tarihi – Karakteri – Özellikleri – Fiyatı

İngiliz atı ülkemizde çoğu insan tarafından çok iyi bilinmektedir çünkü; safkanlar tüm dünyada yaygın olarak yarış atı olarak kullanılır. Safkan (Thoroughbred) terimi birçok at için de kullanılmasına rağmen sıklıkla direk İngiliz atını tanımlamak için de kullanılmaktadır.

At yarışları için önemli olan İngiliz atları günümüzde atçılığın devam etmesi açısından en kıymetli at ırklarındandır. İngiliz atı denildiğinde akla gelen şey kısa mesafeyi en hızlı koşmalarıdır. Ayrıca İngiliz atı adaptasyon sorunu yaşamaz. İngiliz atları gelişimini iki yaşında tamamlamaktadır.

İngiliz atları yarışların haricinde de kullanılmaktadır. Yarışları bırakan, sahalara veda eden çoğu safkan, binicilik atı olarak kariyerlerine devam edebilmektedir. Çok sayıda at ırkından ortaya çıkmış olan bu ırk, sıklıkla, yarış için kullanılan Amerikan Quarter Atı (Çeyrek At) gibi diğer bir çok ırkı zariflik, dayanıklılık, hız ve verimlilik açısından geliştirmek için kullanılırlar.

İngiliz Atının Tarihi ve Kökeni

İngiliz atı bilinenin aksine aslında İngiltere kökenli bir at değildir. Arap aygırları soyundan gelerek çok yönlü melezleme yoluyla elde edilmiştir. Tüm safkan İngiliz atları bu şekilde Arap aygırı ve İngiliz kısraklarından meydana gelmiştir.

Bu ırk 17. yüzyıl İngiltere’sinde ortaya çıkmıştır. Safkan İngilizlerin soyları özenle kayıt altına alınır. İngiliz atlarının kökeni üç ünlü ata dayanır: Byerley Türk Atı, Darley Arabian Atı, and the Godolphin Arabian Atı (Sahiplerinin adlarını taşırlar—eski yaygın bir gelenektir).

ingiliz atı

Vücut Yapısı ve Dış Görünümü

İngiliz atı, tipik olarak derin bir göğüs yapısına, ince bir vücuda ve uzun düz kaslara sahiptir. İnce ve orta arasında değişen bir kemik yapıları vardır. Esas amaçları yarıştırılmak olup, konformasyon tipi gibi ve belli bir kalıba uyan türlerden olmadıkları için; Arap atlarının aksine, Safkan İngiliz yarış atları için tam olarak bir üretim standardı bulunmamaktadır. Buna rağmen, çoğu İngiliz atı güçlü ve atletik vücut tipleriyle tanınırlar.

İngiliz Atlarının Özgün Nitelikleri

ingiliz atı

Belli başlı bir üretim standardına sahip olmasalar da, İngiliz atları ayırt edici özelliklere sahiptirler. Özgün nitelikleri şunlardır:

 • İnce parlak tüylere sahiptirler.
 • Bacakları ince ve uzundur.
 • Uzun, eğimli omuzları vardır.
 • Ön bacakları daha uzundur.
 • Yağsız kaslı bir vücutları vardır.
 • Kuvvetli bir kalçaları vardır.
 • Derin ve geniş göğüsleri akciğer ve kalp için oldukça fazla alan sağlar.
 • Enerjik ve atletik yapıdadır.
 • Oldukça insancıllardır.
[ilgilikarti2 id=”3067″]

İngiliz Atı Don ve Nişaneleri

ingiliz atı

Sıklıkla doru, koyu doru, al, yağız veya kır donlarda görülebilmektedir.

Alında yıldız ve akıtma, bacaklarda çizme seki, ve tam seki gibi beyaz nişaneler yaygındır.

İngiliz Atının Boyu

Safkanların boyu 1.52 metre’den 1.73 metre üzerine kadar çıkabilmektedir. Aynı şekilde, bahsedildiği üzre belli bir üretim standartı bulunmamaktadır. Ancak çoğu safkan genelde 1.55 ve 1.62 metre boyu aralığındadır.

Kullanım Alanları

ingiliz atı

Esasen yarış atı olarak üretilen İngiliz Atı engel atlama, dresaj ve avlanma gibi bir çok İngiliz disiplininde de kullanılmaktadırlar. Bir çok safkan günümüzde sadece binicilik atı olarak yetiştirilmektedir. Engel atlama sporuna ve dresaja ek olarak, bir çoğu da sadece binicilik için kullanılmaktadır.

  Percheron Atı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Bir çok eski yarış atı, binicilikte veya damızlık olarak kariyerlerine devam ederler. Bu ırk genellikle, pony, sıcakkanlı ve koşum atlarına güç kazandırmak ve geliştirmek için kullanılır. Bir çok spor atlarının soylarında İngiliz atları mevcuttur. Anglo-Arap atları İngiliz – Arap melezine bir örnektir. Sadece binme amaçlı değil engel atlama gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

İngiliz Atlarının Beslenmesi Ve Bakımı

İngiliz atları çok kıymetli ve özel atlardır. Servet değerindeki İngiliz atlarının bakımını üstlenen seyisler tarafından atlara özel olarak beslenme şekli uygulanır. Mesaileri sabah erkenden başlar. İlk olarak atın temizliği ve tımarı yapılır. Daha sonra atlar idman pistine alınarak yarım saat antrenörler eşliğinde yürüyüş yada hafif koşu yaptırılır. Ardından ahıra alınan atların ayakları temizlenir ve kaşağı yapılır. Bu işlem yaklaşık iki saat sürmektedir. Temizleme işleminin ardından atların beslenmesine geçilir. Beslenmesi için yulaf, kuru üzüm ve kuru dut verilir. Atlar bir süre ahırda dinlendirilir. Daha sonra tekrar tımar işlemi yapılıp bir saat yürüyüşe çıkarılır. Seyisler eşliğinde günlük bakımının ve beslenmesine dikkat edilir.

Atletik Bir Binicilik Atı

ingiliz atı

Safkanlar, hızlı, atletik, ve güçlü olmaları amacı güdülerek yetiştirilmişlerdir. Her zaman biniciliğe başlangıç için iyi bir seçim olmayabilirler. Enerjilerini yönlendirebilen, orta ve ileri seviyedeki biniciler için, pürüzsüz, akıcı yürüyüşleri ve güçlü yapılarıyla mükemmel bir biniş sunarlar. Önceden yarışmış olan ancak şu an binicilik atı olarak kullanılan safkanlara, artık yarışmayan ya da pist dışında kalmış atlar (OTTBs veya off-the-track-thoroughbreds) denir.

İngiliz Atı Fiyatları

At yarışları, dünyanın en rekabetli yarışlarından biridir. İngiliz atları bu yarışların gözde atlarından biridir. Fiyatları lüks bir otomobil ile yarışan İngiliz atları yarışlardan aldıkları birincilik ile bilinir. İki yaşından sonra yarışlara katılmaları sağlanır. Birçok at yarışı severler tarafından satın alınmaktadır.

Malumunuz olduğu üzere atlarda soy çok önemlidir. Dolayısıyla İngiliz atı fiyatları arasında bir uçurum söz konusudur. İngiliz atları en pahalı atlar listesinde ilk sıradadır. 10.000 liraya da ingiliz atı bulabilirsiniz, 1 milyona da. Kısacası ne yapmak istiyorsanız ona göre bütçe hızlıca artıyor.

[ilgilikarti2 id=”random”]

Şampiyon ve Ünlü İngiliz Atları

Safkanlar yarış dışında diğer spor alanlarında da ön plana çıkmatadır. Grand Prix’de ve Olimpik dresaj, engel atlama ve binicilik yarışmalarında binilen atların bir çoğu ya Safkan ya da yarım kan İngiliz atlarıdır.

 • Laudanum, puissanceda olduğu gibi Grand Prix’de engel atlamada da şampiyon olan bir Fransız aygırıydı. Puissance, ‘güç’ anlamına gelir ve bir yüksek atlama yarışmasıdır. Laudanum, bir çok Grand Prix düzeyindeki engel atlama atlarının atasıdır.
 • Ladykiller, pistte başarısız olmuş ancak Holsteiner Sıcakkanlılarına saflık ve atletizm kazandırmış olup, damızlık olarak kullanılmış olan bir aygırdır. Spor atlarının önemli bir atası olarak kabul edilmektedir.
  Efsane Atlar: Dünya Tarihine Geçen 10 At
  Pistlerin En Hızlı Yarış Atları

İngiliz Atı Fotoğrafları

 

İlgilinizi Çekebilir