Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

İğdiş At Ne Demek?

İğdiş at, kısırlaştırılmış erkek ata denir. Bir at hadım edildiğinde, testisleri çıkarılır ve böylece artık üreyemez.

Bir at üreme amacıyla kullanılmayacaksa, muhtemelen kısırlaştırılacaktır ve iğdiş edilmiş olarak adlandırılacaktır. İğdiş edilmiş atlar ile çalışmak damızlık atlarla çalışmaktan daha kolaydır ve genellikle daha iyi huylu olurlar. Kısırlaştırılmış atlar, özellikle yeni başlayanlar için daha güvenli olmaları sebebiyle ilk biniş için damızlık atlara kıyasla tercih edilirler.

  Kısrak At Nedir? - Kısrak Ne Demek?

Bir Atı İğdiş Etmek için İdeal Yaş

Bir erkek tayı kısırlaştırmak için ideal zaman altı ay ile bir yıl arasıdır. İnmemiş testis problemi olmadığı sürece, bir tay kısırlaştırılma için uygundur.

Tayınızı çiftleştirme amacıyla kullanmayacağınızdan eminseniz, onu genç yaşta kısırlaştırmak en idealidir. Böylece saldırgan ve baskın olabilecek davranışlarını göstermelerini önleyebilirsiniz.

Genç yaşta hadım edildiklerinde, kısır bir at muhtemelen kısraklara ilgi göstermeyecektir ve birlikte otlatılabilir olacaklardır. Eğer at kısırlaştırıldığında yaşı ilerlemişse, aygır davranışlarını gösterme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Kısırlaştırma Süreci ve Bakımı

İğdiş edilme eylemi, Aristo’nun yazılarında belirttiği gibi MÖ 350’ye kadar uzanmaktadır. İşlem oldukça basittir ve bir veteriner tarafından gerçekleştirilir.

İğdiş edilme işlemi, bir at ayaktayken ya da yatırılarak yapılabilir. Sedasyon uygulanır; ayakta ise lokal anestezi uygulanır, yatarak yapıldığında ise genel anestezi tercih edilir.

Kastrasyondan kaynaklanan komplikasyonlara çok nadir rastlanır. İyileşme döneminde dikişler iyileştikçe hafif egzersize izin verilir. Kesik alanı düzenli temizlenmelidir ve enfeksiyonları önlemek için sıklıkla antibiyotik verilir. Kısırlaştırdıktan birkaç hafta sonra, at normal olarak tamamen iyileşecektir ve aygır davranışları azalacaktır.

Kısırlaştırılmış Atlar Hakkında İlginç Gerçekler

  • Budweiser hitch olarak bilinen dünyaca ünlü Budweiser Atlarının hepsi kısırlaştırılmıştır.
  • Kısırlaştırılmış atlar, iyi huylu mizaçlara sahip oldukları için ata binmede en popüler seçenek olarak karşımıza çıkarlar.
  • Amerikan İç Savaşı sırasında, askerler genellikle iğdiş edilmiş atlara binerlerdi, ancak generaller ise genellikle aygır atlar tercih ederdi.

İlgilinizi Çekebilir