Dikkat Sıcak Havalar: Atlar için 12 Potansiyel Yaz Tehlikesi

Tehlikeli Sıcaklarda Atınıza Nasıl Bakım Yapmalısınız?

0
4167

Genellikle yazları tatil ile birlikte atlarımıza daha fazla binebileceğimiz ve güneşin altında onlarla daha çok ilgilenebileceğimiz dönemler olarak görürüz. Ama bazen sıcak hava böcekler, nem ve güneş hem sizin hem de atlarınız için tehlikeli olabilir. Bu nedenle yazımızda sıcak yaz günlerinde atınıza nasıl bakım yapacağınızı anlattık.

at yıkama, at banyosu,
Atınızı sıcaklara karşı serinletmeyi ihmal etmeyin.

12Atınızı Sıcak Havalarda Serin Tutun

Atlar sıcak havadan değil serin havadan hoşlanırlar. Kendi sıcaklık sistemleri onları sıcak tutma konusunda daha iyi çalışır. Bu yüzden onları sıcak havalarda serin tutmalısınız. Binişlerden ve çalışmalardan atınızı yıkayarak rahatlatabilirsiniz.

Sivrisinekler atlar için tehlikeli hastalıklar taşır.
Sivrisinekler atlar için tehlikeli hastalıklar taşır.

11Atlarınızı Sivrisineklerden Koruyun

Sıcak ayların en büyük sorunlarından biri de böcekler ve bulaşan hastalıklardır. Sivrisinekler ve diğer ısıran böcekler atların strese girmesine ya da kilo kaybına neden olabilir. Atlarınızı böceklerden ve sivrisineklerden korumanız gerekir.

atlar beslenme, kilo kaybı
Yemek için çok fazla ot olsa bile, atlar yaz aylarında kilo kaybedebilir.

10Atlar Neden Yazın Kilo Kaybeder?

Atların, yazın otların daha fazla olması nedeniyle kilo alacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ama tam tersi bir durum yaşanır. Sıcaklık ve böcekler atların strese girmesine kilo almak yerine vermesine neden olur. Bu yüzden atlarınızı sıcak hava ve böceklerin vereceği stresten korumanız gerekir.

atlar, güneş yanığı,
Atlarda insanlar gibi güneş yanığı olabilir.

9Atlarda İnsanlar Gibi Güneş Yanığı Olabilir

Eğer beyaz bir atınız varsa güneş yanıklarına karşı dikkatli olmalısınız. Atınızda beyaz lekeler varsa yine bu kısımlarda da güneş yanığı olabilir. Bu durum çok can sıkıcıdır çünkü aynı insanda oluşan güneş yanıkları gibi bir durum ortaya çıkar. Atınızın güneş yanığı olan bölgesine eğer taktığınızı düşünün. Bu durumda çok rahatsız olacaktır. Ayrıca bazı bitkiler de atları güneş yanıklarına meyilli hale getirebilir. Atınızı güneşten korumalısınız.

atlar, yaz hastalıkları, kış hastalıkları
Atların soğuk havalardan sıcak havalara geçerken yardıma ihtiyacı olabilir.

8Mevsimsel Geçişler: Soğuktan Sıcak Havaya Geçiş

Mevsim hızla değiştiğinde soğuk havalardan sıcak havaya geçiş yaparız. Havaların ısınmasına aldanmayın. Havalar iyice ısınana kadar atınızı soğuklardan, sonrasında ise sıcaklardan koruyun. En fazla hastalıkların mevsim geçişlerinde olacağını unutmayın. Bu durumda atınızı ne şekilde korumanız gerektiğini öğrenmeniz çok önemlidir.

yaz aylarında ahır bakımı, ahır ilaçlama
Ahırı yaz aylarına hazırlayın.

7İyi Havalandırma

Bazen yazın en serin yerler ahırdır. Ahırın iyi bir şekilde havalandırılması ile yazın da atınız serin yerde durabilir. Sağlıklı bir havalandırma atın hassas ciğerleri için büyük önem taşır. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

at hastalıklar ve atlarda kaşıntı,
Atlar kaşınırken kendisine zarar verebilir.

6Kaşıntılar

Yazın ısırıklar atları rahatsız edebilir. Çünkü bunlar kaşıntıya neden olur. Bu durumda atınız rahatsız olacaktır. Bu konuda dikkatli olmalı ve ne yapmanız gerektiğini bir veterinere danışmanız gerekmektedir.

atlar ve taylar
Atlar ve taylar için taze ot dayanılmazdır.

5Çim padok veya meralarda yabani otları kontrol edin. Yeşil alanları koruyun.

Yazın her ne kadar otların büyüme mevsimi olsa da fazla sıcaklık ve kuraklık otların kurumasına, atların tırnaklarının yanmasına, tozlanmasına neden olur. Çünkü çimler zayıfladığında, yabani otlar artmaya başlar. Bu otların bazıları zehirli olabilir. Çimlerin büyümesini sağlamaya çalışırken yabani otların kontrolünü ihmal etmeyin.

at takviyeleri, elektrolit takviyesi
Elektrolitler, atınıza sıcak ve nemli havalarda yardımcı olabilir.

4Elektrolit Kullanmak Gerekir mi?

Elektrolitler atların aşırı sıcaklarda daha iyi hissetmesine yardımcı olur çünkü atların çok fazla terlemesi de onları rahatsız eden bir durumdur. Tüm atlar elektrolite ihtiyaç duymaz ama ihtiyacı olan atlara doğru elektrolitler verilmelidir. Bu konuyu da iyi öğrenmelisiniz.

atlarda su kaybı
Çok çalışan ve terleyen atların elektrolitlere ihtiyacı olabilir.

3Atlarda Su Kaybı

Atlarda su kaybı çok ciddi bir problemdir. Atların susuz kalması hastalıklara neden olur. Bu durum atın sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Ne yazık ki bunun tam olarak tedavisi olmasa da dikkatli olarak bu konuda önlem alabilirsiniz.

Atınızı zararlı sinek ve böcek ısırmalarına karşı koruyun.

2Sinek Karşıtı Sprey

Herkesin ev yapımı bir sinek karşıtı spreyi vardır. Bazıları işe yarar, bazıları ise yaramaz. Bu nedenle iyi bir sinek karşıtı sprey tarifi öğrenmeniz ve bunu en etkili şekilde ısıran böceklere karşı kullanmanız önemlidir.

atlarda su tüketimi
Atların sıcak havalarda temiz suya ihtiyacı vardır.

1Dikkat! Temiz ve Taze Su At Sağlığı için Önemlidir

Su her zaman için önemlidir. Özellikle de yaz mevsiminde atlar çok fazla yerler ve susuz kalmamak için sürekli taze ve temiz suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle yazın onlara her zamankinden daha çok su vermeniz gerekir.

Atınızın hasta olduğunu düşünüyorsanız hemen veterineri arayın. Sağlıkla ilgili konularda
her zaman veterinerlere danışmak gerekir, onlara size en uygun önerileri sunacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.