Binicilik Okulu - Türkiye'nin At ve Binicilik Platformu

Daha Önce Atlar Hakkında Duymadığınız 45 Bilgi

İÇİNDEKİLER

Atlar binlerce yıldır insanın en iyi arkadaşlarından biri olmuştur. İster çiftçilikle, ister en iyi arkadaşımız olarak bize yardımcı olsun, dünyamızda çok özel bir yeri var. Aşağıda, at severler ve çocukların bu harika hayvanlar hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için atlarla ilgili 40 ilginç ve eğlenceli bilginin bulunduğu bir liste hazırladık.

1. Atlar kusamaz veya geğiremez

Atların mideleri ve özofagus (yemek borusu) arasında kardiyak sfinkter adı verilen son derece güçlü bir kapakçık vardır. Diğer memelilerden farklı olarak, bu kapakçıko kadar güçlüdür ki atlar yemek / sıvının yemek borusunu geri getirmesine izin vermek için onu gevşetmez.

2. 350’den fazla at ırkı vardır

Seçici ve doğal üreme nedeniyle, atların çok çeşitli ırkları vardır. Daha detaylı bilgi edinmek için At ırkları sayfamıza göz atın.

3. Atlar tüm kara memelileri arasında en büyük gözlerine sahip canlıdır.

Balinalar ve foklar attan daha büyük gözlü tek memelilerdir.

4. Bugüne kadar ölçülen en yüksek at uzunluğu: 2,20 m

Dünyanın en uzun atı; 1846’da Bedfordshire, İngiltere’de doğan Sampson adında bir Shire Atı, 2,20 cm uzunluğu ile rekoru elinde tutuyor. Yaşayan en uzun at, Big Jake adı verilen ve 205 cm uzunluğunda bir Percheron iğdişidir. Ayrıca, Sampson ve Big Jake hakkında daha fazla bilgi edinmek için dünyanın en büyük at ırkları hakkındaki makalemizi okuyun.

5. Şimdiye kadarki en yaşlı at 62 yaşındaydı.

Old Billy 19. yüzyılda İngiltere’nin Lancastershire kentindeki Woolston’dan 27 Kasım 1822’de 62 yaşında (1760-1822) öldü. İlginçtir, onun tahnit edilerek doldurulan başı Higgins Sanat Galerisi & Müzesinde sergilenmektedir.

6. Ortalama at ömrü 25 – 30 yıldır

Atlar ortalama 25 – 30 yıl yaşar. Fakat bazı atlarda beslenme, yetiştirilme, bakım gibi faktörler ömrünün uzamasına neden olur.

7. Atlarda yaklaşık 205 kemik var.

Bu aslında insanların kemik sayısından daha azdır.

8. Atlar neredeyse 360 derece görebilir.

Atların hemen önünde ve arkasında bulunan küçük kör noktalar haricinde yaklaşık 350 derece görüş açısı vardır. (kaynak: Wikipedia)

9. Atlar ilk kez yaklaşık 5000 yıl önce evcilleştirildi

Bazı vahşi atlar hala mevcut olsa da, dünyadaki at popülasyonunun çoğu evcil.

  • Daha fazlası için: At

10. Atlar hem yatarak hem de ayakta uyuyabilir.

Atların dizlerini kilitleyen ve tamamen rahatlamalarını ve ayakta durmalarını sağlayan benzersiz bir hayatta kalma adaptasyonu vardır. Tam bir derin uyku almak için atların zaman zaman uzanması gerekir. Bununla birlikte, atlar uzun süre uzanamaz çünkü kemiklerine ve iç organlarına çok fazla baskı uygular. (Kaynak: Bilim Çocukları). Ayrıca, daha fazla bilgi için atlar nasıl uyur konulu makalemize göz atabilirsiniz.

11. Atlar dörtnalda ortalama xxx hızla koşabilir.

Dünyanın en hızlı atı xx hızla koşan x atıdır.

12. Bugüne kadar kaydedilen en hızlı sprint 88 km/h.

13. Bugün dünyada 60 milyon civarında at var.

Buna dünyadaki tüm evcil ve vahşi atlar da dahildir.

14. Atlar bir seferde sadece ağızlarının bir tarafında çiğner.

Bu, atın insanlar gibi yukarı ve aşağı hareketten ziyade yanal bir harekette çiğnemesi nedeniyle olur.

15. Erkek atların dişilerden daha fazla dişi vardır

Aygırlar ve iğdiş edilmiş hayvanların 40 dişi olsa da, kısraklarda sadece 36 vardır. Ancak, bazı kısraklarda kurt dişi gelişebileceği ve 40 olmasına rağmen bu her zaman geçerli değildir.

16. Atların toynakları, insan saçı ve tırnaklarla aynı protein olan keratinden oluşur.

17. 70 milyon dolara satılan en pahalı at

Safkan İngiliz bir yarış atı olan Fusaichi Pegasus’a 70 milyon dolara satıldı. 2000 yılında Kentucky Derby’yi kazandı ve kariyeri toplamda yaklaşık 2 milyon dolar kazandırdı.

18. Safkan İngiliz atı ve Arap atı dünyanın en popüler iki at ırkıdır.

19. Atlara, eşeklere ve zebralara en yakın akraba: gergedan

İkisi de garip parmaklı, yani her ayağında tek sayıda parmak var. Dünyada sadece üç tane tek toynaklı aile var: gergedanlar, atlar (atlar, zebralar ve eşekler) ve Brezilya tapiri. Çift parmaklı toynaklılar arasında inek ve geyik ve daha fazlası bulunur.

20. Atlar insan duygularını anlayabilir ve yorumlayabilir.

Sussex ve Portsmouth Üniversiteleri tarafından yapılan bir çalışmada, atların insan yüz ifadelerini okuyabildiği ve bir kişinin önceki duygusal durumunu hatırlayabildiği ve böylece davranışlarını buna göre uyarlayabildiği ortaya kondu.

21. Sürü içinde bazı atlar tehlikelere karşı nöbet tutar.

Vahşi atlar genellikle bir aygır ve birkaç kısrak ile sürüler oluşturacaktır. Aygırlar sürüyü yeni otlatma noktalarına ve su kaynaklarına yönlendirirken, aygır damızlık ve koruyucu görevi görür. Bazı daha büyük sürüler nadir olmasına rağmen birden fazla aygır içerebilir. Bir at her zaman olası bir tehlike için tetikte kalacak ve grup dinlenirken, hepsi aynı anda yatmayacaktır.

22. Atlar doğumdan birkaç saat sonra yürüyebilir ve hatta koşabilirler.

23. Atlar bıyık bırakabilir

Genellikle Çingene Atı (Gypsy Vanner)’nda yaygın olarak görülen atın bıyığının, zayıf aydınlatma koşullarında çim türlerini hissetmelerine ve ayırt etmelerine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

24. Dünyanın en küçük atı doğduğunda 35 cm boyundaydı.

Bir adımdan biraz daha uzun olan Einstein, New Hampshire’da yaşayan bir pony.

Yalnızca 35 cm olan bu yavru pony, ebeveynlerine ve normal boyuttaki Minyatür Atlara kıyasla daha da küçüktü. İki aylık bir tay iken Einstein, bir köpek veterineri tarafından omurilik hasarı nedeniyle ameliyat edildi, çünkü at veterinerlerinin tedavi etmesi için çok küçüktü. Bir yetişkin olduğunda bile, Golden Retriever büyüklüğündedi.

25. Kulağa garip gelebilir ama atlar da klonlanabilir.

İlk klonlanan at, 2003 yılında İtalya’da bir Haflinger kısrağıydı. 2012 yılında FEI, klonların yarışmalarda rekabet edebilmesi için kurallarını değiştirdi. Klonların, bir gün Olimpiyatlarda bulunabileceği anlamına gelen üst düzey genlerin korunmasını teşvik etmek için yarışmalarına izin vermeye karar verdiler.

26. Atlar sadece burunlarından nefes alabilir.

Atlar zorunlu olarak burundan solunum yaparlar ve ağızlarından nefes alamazlar.

27. Atlar aç karnına çok fazla zaman geçiremez.

Atlar zamanının çoğunun otlayarak geçirir, çünkü yiyecekler midelerini oldukça hızlı bir şekilde terk ediyor. Midelerinde yiyecek olmadan çok uzun süre kalırlarsa, içindeki asitler doku katmanlarını yemeye başlayacaktır. Bu ülserlere neden olabilir.

28. Atlar günde yaklaşık 37 lt. tükürük üretir.

Bu nedenle atlar çok fazla suya ihtiyaç duyarlar.

29. Ortalama bir at yaklaşık 450 kilo ağırlığındadır.

Bu doğru, neredeyse yarım ton! Ancak birçok at bundan daha az veya daha fazla ağır olabilir. Hatta, koşum atları 1000 kg. ağırlığındadır!

30. Atlar aynı anda iki farklı şeye bakabilir

Atın gözleri, konumlarından dolayı aynı anda iki farklı şeye odaklanabilir. Kulağı hangi tarafa baktığını izlerseniz, genellikle gözün neye baktığını size söyler.

31. Bir at mayaları doğal bir amortisördür

Ancak toynak altındaki bu yumuşak kısım, kanın bacağına geri pompalamasına yardımcı olur. (Kaynak: Wikipedia)

32. Ortalama atın kalbi yaklaşık 4 – 4,5 kg ağırlığındadır.

İnsan kalbi, buna karşılık, sadece 250 – 350 gr. ağırlığındadır.

33. Tırnağın yeniden büyümesi 9-12 ay sürer.

Tırnaklara yeni nal çakım zamanı geldiğinde size çok hızlı gibi görünebilir, ancak tırnaklar oldukça yavaş büyür.

34. Atların 5 doğal yürüyüşü vardır.

Bazı atlar ve ırklar daha fazlasını yapmak için yetiştirildi veya eğitildi. Bu nedenle, pasaj ve piyaf gibi 10 yapay at yürüyüşü daha var. Daha fazla bilgi edinmek için atların yürüyüş şekilleri makalemize göz atın.

35. Bir atın soğuk olup olmadığını kulaklarının hemen arkasındaki alana dokunarak anlayabilirsiniz.

36. Bir bebek atı bir tay denir

Ek olarak, yavru dişi ata kısrak ve yavru erkek ata aygır denir.

37. Atları ve zebralar çiftleşebilir.

Atlar zebralarla çiftleşebilir, ancak ortaya çıkan tay kısır olacaktır. Biraz benzer görünseler de, atlar ve zebralar farklı sayıda kromozom içeren farklı türlerdir. Aynı şey atlar ve eşekler, zebralar ve eşekler için de geçerlidir. Zebralara da binilebildiğini biliyor muydunuz? Yine de denemenizi tavsiye etmiyoruz!

38. Bazı atlar et yiyebilir.

Kulağa garip geliyor ama gerçek! Atlar otçulken, bazen fazla sorun olmadan et ve süt ürünlerini tüketebilirler. Ahal Teke ve Arap Atı gibi bazı ırklar, doğal yaşam alanları olan çöl ortamında hayatta kalmak için genellikle deve sütü ve eti ile beslendi. Atlar ne yer ve atlara rahatsızlık veren besinler makalelerimizi okuyarak atların beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz!

39. Albino at yoktur. 

Atlarda albinizm yoktur. Bununla birlikte, sabino, cremello, perlino ve çok hafif griler gibi ilk bakışta ” Saf beyaz” görünebilecek birçok don vardır. Mavi gözlü çok solgun doğan bazı atların ölümcül beyaz sendromu olabilir ve doğumdan kısa bir süre sonra ölebilir. (Kaynak: Wikipedia)

40. Atlar Antarktika hariç her kıtada bulunur.

Dünyadaki hemen hemen her ülkeye özgü at türleri var. At ırkları sayfamızı ziyaret ederek onları daha yakından tanıyabilirsiniz.

İlgilinizi Çekebilir